Nietypowe objawy ząbkowania. Kiedy powinieneś się martwić o swojego maluszka?

0
4019

Przed wyrzynaniem pierwszych ząbków Twój maluch będzie miał typowe objawy takie jak: ponadprzeciętne ślinienie się, wkładanie do buzi zabawek i maskotek, swędzenie dziąseł, ogólne rozdrażnienie, płacz oraz budzenie się w nocy. U dzieci mogą pojawić się czasem nietypowe objawy, które powinny zaniepokoić rodzica. W tym artykule przeczytacie jak je rozpoznawać oraz skutecznie im przeciwdziałać, by wasze dziecko nie cierpiało.

Zostań ekspertem od rzadko spotykanych objawów ząbkowania

Ząbkowaniu towarzyszy cała paleta objawów – tych bardziej i mniej znanych przez rodziców. Do dość typowych objawów zaliczają się – gorączka i biegunka. Pamiętaj, że jeśli nie przechodzą w ciągu doby, powinieneś skontaktować się z pediatrą, ponieważ Twojemu maluchowi grozi odwodnienie, które może być brzemienne w skutkach. Aby mu zapobiec powinieneś podawać dużo płynów dziecku (woda, mleko z piersi lub sztuczne, ewentualnie herbatki ziołowe) oraz wspomagać malucha sprawdzonym probiotykiem, który odbuduje jego florę bakteryjną.

Nietypowe objawy ząbkowania także mogą spaść na Twoje dziecko niespodziewanie – ważne, żebyś zachował wtedy spokój i zdrowy rozsądek. Podczas wyrzynania ząbków dzieciom towarzyszy kaszel oraz katar oraz wspomniana wcześniej gorączka, co mylone jest z objawami infekcji wirusowej. Jeśli objawy będą eskalować – dziecku skacze temperatura, kaszel jest męczący oraz nasila się czy występują problemy z oddychaniem – wówczas miejmy świadomość, że to nie przelewki i należy skonsultować to ze specjalistą.

Opacznie zrozumianym objawem podczas ząbkowania może być łzawienie, które często związane jest z reakcją alergiczną na pyłki, kurz czy też sierść. Jak się okazuje przyczyną takiego stanu rzeczy może być ząbkowanie. Nie dajmy się zwieźć pozorom i jeśli nie jesteśmy pewni, to skonsultujmy naszą pociechę z lekarzem, by uniknąć podawania leków na fałszywe dolegliwości.

Bardzo często ząbkowanie wiąże się z pojawieniem się problemów skórnych. Wówczas możesz zaobserwować u swojego dziecka podrażnienia wokół policzków, ust, podbródka. Często wysypka pojawia się na brzuszku, plecach I przybiera formę czerwonych grudek. W skrajnych przypadkach wysypka obejmuje całe ciało, co powinno budzić Twoje obawy. W przypadku pojawienia się problemów skórnych podczas wyrzynania ząbków udaj się na wizytę do dermatologa, który przepisze Ci odpowiednią maść czy środek leczniczy.

Bardzo zdradliwym i trudnym do odgadnięcia objawem jest zaczerwienie pupy, które często jest mylone z odparzeniami od pieluszek czy mydeł. Tutaj bądźmy czujni – odparzenia mogą być powodowane wyrzynaniem się mleczaków.

Zapamiętaj te objawy, by podczas wyrzynania się ząbków maluszka nie mylić ich z infekcjami, uczuleniem czy alergiami. Nieprawidłowe leczenie dziecka może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla jego zdrowia – a tego przecież nie chcesz?

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here