Jak zadbać o zdrowie przedszkolaka zimą? Obalamy popularne mity.

0
1280

Zimą powinniśmy wychodzić na spacery, ubierać dziecko odpowiednio do temperatury oraz stosować emolienty, które zatrzymują wodę w skórze Twojego dziecka. Poznajcie pozostałe zasady i wskazówki, które pomogą Wam zadbać o zdrowie maluszka podczas zimowej aury. 

Spacery i ogrzewanie w domu

Na pewno powinniśmy wychodzić na spacery z przedszkolakiem – to źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Tylko bardzo wielkie mrozy mogą nam zapalić czerwone światło w głowie, że może to nie jest dobry dzień na wychodzenie z małym urwisem. Wychodź z dzieckiem regularnie na spacery, nawet krótkie (10-20 minut). Przed wyjściem na dwór pamiętaj o posmarowaniu twarzy i ust malucha tłustym kremem ochronnym. Krem powinien być przeznaczony do zimowej pielęgnacji skóry dziecka. Nie mogą to być kremy nawilżające, ponieważ zawarta w nich woda może zamarzać i doprowadzać do popękania skóry. Posmarujmy twarz, usta, dłonie przedszkolaka, które są najbardziej narażone zimą. Kiedy słońce króluje na niebie zastosuj krem ochronny z filtrem, co chroni skórę Twojego dziecka.

Ogrzewanie zimą ma szkodliwy wpływ nie tylko na skórę dziecka, ale i śluzówki.Przekłada się to na uszkodzenie naskórka malucha oraz sprzyja przeziębieniom i infekcjom, które bardzo lubią dopadać organizm Twojego malucha zimą. Aby temu zapobiec utrzymuj wilgotność powietrza na poziomie 40-60%, a temperaturę w pokoju w ciągu dnia na poziomie 20-22°C (w nocy około 18°C). Zbyt gorące i wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi roztoczy oraz kurzu domowego czy pleśni.

Jak pielęgnować skórę zimą?

Zimą stosuj emolienty, które zatrzymają wodę w skórze Twojego dziecka. Największym mitem jest stosowanie kremów nawilżających, które dostarczają wodę do skóry i mają negatywny wpływ skórę dziecka. Zapomnij o tym! To dzięki emolientom Twoje dziecko zyska barierę, która zatrzyma wodę w jego organizmie.

Ważne zasady, które powinieneś stosować każdego dnia

Chroń dziecko zarówno przed przeziębieniem, jak i przegrzaniem. Sprawdzaj mu kark – jeśli jest ciepły to znaczy, że dziecko jest dobrze ubrane. Jeśli przegrzejesz przedszkolaka możesz wywołać u niego przeziębienie lub poważniejszą infekcję. Zadbaj, by dziecko miało ciepłą czapkę i ciepłe buty – to właśnie w tych miejscach dziecko traci najwięcej ciepła. Zadbaj o nieprzemakalne ubranie, które będzie lepiej chronić Twoje dziecko podczas deszczu czy intensywnych opadów śniegu. Stosuj naturalne antybiotyki jak imbir, czosnek, miód dla codziennej profilaktyki, która pomoże Ci wzmocnić odporność przedszkolaka.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here