Ból gardła u dzieci: Domowe sposoby vs leczenie farmakologiczne – co wybrać?

0
1166

Dzieci bardzo często borykają się z bólem gardła. W tym okresie są rozdrażnione, nie mają apetytu, a czasem towarzyszą im takie objawy jak: zapchany nos, osłabienie czy podwyższona temperatura ciała. Starsze dzieci często chorują na skutek wirusów, bo aż 15-20% przypadków wywołują paciorkowce. Zobaczmy, kiedy warto leczyć farmakologicznie, a kiedy sięgnąć po tradycyjne metody. 

Dlaczego leczenie farmakologiczne?

Ból gardła jest leczony objawowo poprzez podawanie dziecku produktów np. tabletek do ssania z kwasem hialuronowym, które łagodzą nieprzyjemne skutki tej przypadłości. Rodzice mogą stosować także syropy – ważne, by były dopasowane do wieku dziecka. Farmaceutyki łagodzą przykre objawy bólu gardła i odpowiednio szybko podane, są skuteczne. Oprócz stosowania farmaceutyków powinniśmy wspomóc leczenie innymi metodami. Po pierwsze dziecko powinno się oszczędzać w domu i wypoczywać. Zbawienny wpływ na chorobę ma nawilżanie powietrza oraz częste wietrzenie, które pozwoli pozbyć się zarazków z domu. Pamiętajmy o nawadnianiu dziecka, aby nawilżyć błonę śluzową maluszka. Bez leczenia farmakologicznego ciężko jest wygrać z poważniejszą infekcją bakteryjną lub wirusową.

Kiedy do walki z bólem gardła powinny wkroczyć domowe sposoby?

W momencie, kiedy nie jest to poważna infekcja można próbować walczyć z bólem gardła domowymi sposobami. Mogą one być wsparciem leczenia farmakologicznego lub całkowicie je zastąpić. Wszystko zależy bowiem od przypadku i stanu zaawansowania choroby. Topowe metody stosowane przez nasze babcie to robienie przeróżnych naparów – np. z szałwii lub płukanie gardła sokiem z buraka. Szałwia ma działanie przeciwzapalne i odkażające, natomiast burak znany jest z cudownych właściwości i z pewnością przyniesie ulgę. Inny sposób to tymianek o działaniu antyoksydacyjnym i odkażającym. Zróbmy z niego balsam do nacierania skóry w okolicy gardła, a szybko poczujemy ulgę. Rewelacyjne są płukanki z udziałem tymianku. Jakby było Ci mało domowych sposobów warto dawać dziecku dużo ciepłych napojów, unikając potraw i płynów, które mogą wywołać swędzenie w gardle.

Zarówno leczenie farmakologiczne, jak i domowe sposoby mają swoje pozytywne oraz negatywne strony. Warto, by dopasowywać leczenie do stadium choroby, a jego skuteczność będzie wówczas większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here