Czy wiesz, że nadmiar soli w diecie przyczynia się do powstawania chorób dziecka?

0
1942

Sól to biała śmierć i nie jest to bynajmniej przesada. Biały wróg w hamburgerach, kotletach, frytach czy sałatkach może prowadzić do nadciśnienia czy bólu nerek. Zobacz jak niebezpieczny dla zdrowia dziecka jest nadmiar soli. 

Czy wiesz, że nadmierne spożywanie soli u dzieci przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, powstawania obrzęków, a co za tym idzie do nadciśnienia? Ograniczenie soli w diecie prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, co może zahamować ryzyko pojawienia się nadciśnienia w starszym wieku. Dzieci mają małe rozmiary oraz małą objętość krwi, a co za tym idzie są bardziej wrażliwe na działanie soli. Jeżeli dzieci będą spożywały za dużo soli w dzieciństwie to wpłynie to na rozwój preferencji do smaku słonego. Żywienie dzieci w wieku dziecięcym ma kluczowy wpływ na kształtowanie się nawyków żywieniowych. Dzieciom nie powinniśmy dawać tyle soli co dorosłym, ponieważ jest to szkodliwe. Pamiętajmy, że niemowlęta nie powinny spożywać w ogóle soli.

Warto zaznaczyć, że dzieciom smakują potrawy niesolone. Zaczynają lubić sól, dopiero kiedy rodzice nauczą ich solić. Dobrze, by nie uczyć za wcześnie dziecka solić, ponieważ będzie miało to negatywny wpływ na jego zdrowie. Produkty dietetyczne dla niemowląt i dzieci nie powinny być dosalane. Nie uczmy wcześnie dzieci dosalania – nie muszą one mieć takich samych preferencji smakowych, co my. Jeżeli nie nauczymy dzieci spożywania soli, będą się one zdrowo rosnąć.

Jak rozpoznać, kiedy Twoje dziecko spożywa za dużo soli?

Można to łatwo zauważyć, kiedy Twoje dziecko odczuwa nadmierne pragnienie. Dzieje się tak z powodu jedzenia niezdrowej żywności jak: frytki, hamburgery. W tym przypadku podawaj dziecku zwykłą wodę, która skutecznie i zdrowo gasi pragnienie. „Przedawkowanie” soli powoduje także obrzęki, na co ma wpływ dodatkowy płyn w komórkach. Inne oznaki zbyt dużej ilości soli to ból nerek czy problemy z oddawaniem moczu. Wówczas powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Dzieci mogą cierpieć też na kamicę nerkową, czego powodem jest nieprawidłowa dieta oraz zbyt duża ilość soli w codziennej diecie. Nadmiar soli może wywoływać zakażenie bakterią Helicobacter pylori, co może doprowadzić do wrzodów żołądka czy nowotworu. Sól może wywołać u dziecka nadciśnienie.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here