Jak uniknąć odparzeń u dziecka? Poznajmy tajniki pielęgnacji pod pieluszką

0
1430

Odparzenia u niemowląt zdarzają się częściej zdecydowanie latem niż w inne części roku. Rodzice powinni być czujni i stosować odpowiednią pielęgnację swoich pociech. Do odparzeń dochodzi wówczas, kiedy na skórze pojawiają się niewielkie zaczerwienienia, które z czasem zaczynają się rozprzestrzeniać. Jeśli zaczerwienienie rozprzestrzeni się na większą powierzchnię skóry to będziemy mieli do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry. Doprowadzając do takiej sytuacji nasze niemowlę będzie musiało zmagać się z bólem i dużym dyskomfortem.

Poznaj zasady prawidłowego przewijania dziecka, które pozwoli Ci uniknąć odparzeń.

Po pierwsze nigdy nie zwlekaj z przewijaniem dziecka – nawet jeśli jesteś na spotkaniu towarzyskim czy też w centrum handlowym. Znajdź przewijak lub zrób to na ławce czy wózku. Ważne, by skóra dziecka jak najkrócej stykała się z bakteriami zawartymi w kale, co zmniejsza ryzyko podrażnień. Zawsze miej pod ręką akcesoria do przewijania – czyli pieluszkę, matę do przewijania, krem na podrażnienia oraz wilgotne chusteczki. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł zmienić mu pieluchę. Często sprawdzajmy pieluchę dziecka – niemowlę może robić kupę nawet kilkanaście razy dziennie, dlatego musimy być zawsze w pogotowiu. Po przewijaniu myjmy dziecku skórę, porządnie ją osuszając. Użyj do tego przegotowanej wody lub jednorazowych chusteczek. Pamiętaj o wymyciu wszystkich zakamarków, ponieważ jeśli zostaną w nich zanieczyszczenia, Twoje dziecko będzie narażone na podrażnienia. Zabieraj większy zapas pieluszek na spacer! Lepiej zabrać jedną pieluszkę za dużo niż jedną za mało.

Jak ulżyć dziecku, kiedy ma podrażnienia?

Kiedy Twoje dziecko ma już podrażnienia, podczas każdego przewijania pamiętaj o przemyciu skóry ciepłą wodą oraz dokładnie ją osusz, smarując leczniczą maścią z dodatkiem alantoiny.

Dodatkowo możesz użyć zasypki (pudru) dla niemowląt oraz  pieluszek dobrej jakości. Tańsze pieluszki mogą wzmagać podrażnienia, natomiast te z wyższej półki są wykonane z lepszych materiałów, które chronią przed podrażnieniami.

Możesz używać wilgotnych chusteczek, które są bardziej wskazane dla niemowlaków, których łatwo podrażniają detergenty czy kosmetyki. Warto kłaść dziecko bez pieluszki, by świeże powietrze korzystnie wpływało na kondycję skóry. Połóż maluchowi pod pupę foliowy obrus lub ceratkę. Warto wykonać też badanie moczu, które zleci pediatra. Często przyczyną odparzeń są zakażenia układu moczowego. Jeśli w moczu znajdują się bakterie, konieczna będzie antybiotykoterapia zlecona przez lekarza.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here