Jak zima wpływa na nasz organizm?

0
1713

Zimą wielu ludzi odczuwa chandrę, czego powodem jest niedobór słońca i witaminy D. Skutkiem tych niedoborów jest przemęczenie, apatia oraz poczucie niepokoju. Poznajmy naukowe uzasadnienie złego nastroju, który dopada nas zimą oraz poznajmy sposoby na lepsze samopoczucie, kiedy za oknem wita nas szarość i śnieg.

 Brak światła = spadek nastroju

Zimą mamy mniej słońca, jest ciemno, kiedy wychodzimy i jak wracamy po pracy do domu. Niedobór promieni słonecznych sprawia, że obniża się nasza sprawność intelektualna, szybciej się męczymy, mamy wolniejszą reakcję na bodźce zewnętrzne. Odpowiedzialna za to jest serotonina, dopamina oraz beta-endorfiny. Serotonina odpowiada za regulację ciśnienia krwi oraz temperatury ciała, bierze udział w procesach krzepnięcia krwi oraz pobudza m.in. obwodowy układ nerwowy.  Aż 20 % osób w Polsce deklaruje zimową chandrę, co bierze się  z braku stymulacji ośrodków przyjemności w mózgu. Zimą w organizmie zbyt mało produkuje się witaminy D, co skutkuje spadkiem wydzielania insuliny oraz obniżeniem poziomu cholesterolu.

W badaniu przeprowadzonym na 2687 mieszkańcach 10 miast Polski zimą dowiedziono, iż aż 67,5% populacji ma deficyt witaminy D, zaś aż 90,3% ma deficyt i niedobór ujęty łącznie. Zaledwie 9,6% badanych posiadało wystarczające stężenie  witaminy D – 25(OH)D >30 ng/ml. Badanie pokazuje zwiększone ryzyko występowania niedoborów witaminy D u osób z otyłością. Wysuwa się jeden dominujący wniosek płynący z badania, że niedobory witaminy D zimą są powszechne i wymagają profilaktyki oraz działań prewencyjnych[1].  

Te wszystkie czynniki sprawiają, że jesteśmy przemęczeni, często apatyczni i bardzo często doświadczamy depresji, która może być powodem niepokoju i lęków. Jak zatem poradzić sobie zimą, by poprawić swój nastrój i żyć pełnią życia?

 

Poznaj sposoby na poprawę nastroju zimą

Pomoże Ci słuchanie muzyki, która uspokaja. To ona skutecznie poprawi Ci nastrój i zachęci do pracy, doda energii. Pij świeże soki wyciskane z cytrusów np. pomarańczy, grejpfrutów, które dostarczą Ci witamin. Idealnie sprawdza się zielona herbata z guaraną, która będzie dobrym zamiennikiem kawy. Pamiętaj, żeby utrzymywać odpowiednią temperaturę w sypialni – optymalnie będzie 18°C, dzięki temu Twoje błony śluzowe nie będą wysuszone, co jest przyczynkiem do infekcji i dyskomfortu w gardle. Dzięki odpowiedniej temperaturze będziesz mieć idealne warunki do snu.

Pij w dzień minimum 2 litry wody dziennie, ponieważ zimą nasz organizm domaga się więcej płynów. Mroźne powietrze wysusza naszą skórę, co sprawia, że jest bardziej skłonna do podrażnień. Brak wody w organizmie bierze się także z przebywania w niewietrzonych, ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach. To właśnie ten brak wody objawia się chronicznym zmęczeniem, ponieważ krew gęstnieje, płynie wolniej, a co za tym idzie do naszych komórek dociera mniej substancji odżywczych. Oprócz wody warto jeść zupy, które dostarczą Twojemu organizmowi wody.

 

 

 

 

 

 

[1] Płudowski P. at al. Ocena stanu zaopatrzenia w witaminę D w populacji osób dorosłych w Polsce. Standardy Medyczne 11, 609-617, 2014.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here