Jakie są największe zagrożenia grypy u dzieci i młodzieży?

0
1129

Dowiedzmy się więcej na temat przyczyn, objawów oraz metod leczenia grypy, która każdego roku dotyka tysiące dzieci. Jej konsekwencje mogą być naprawdę groźne dla zdrowia i życia pacjenta.   

Co ją wywołuje i jakie są objawy grypy?

Za grypę odpowiedzialne są wirusy H1N1 i H3N2. Skrajnym przypadkiem grypy jest pandemia, która obejmuje wówczas cały świat. Do najczęstszych objawów grypy zaliczamy: gorączkę, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni, katar, kaszel, ogólne osłabienie i nie najlepsze samopoczucie. Odróżnienie grypy od przeziębienia często jest rubikonem nie do przebycia, ponieważ dwie przypadłości mają podobne objawy. Narażone na zarażenie wirusem grypy są często dzieci, dlatego przy wątpliwościach z diagnozą koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Grypą można zarazić się podczas kontaktu z chorym, lub poprzez kichanie czy kaszlanie chorego – czyli drogą kropelkową. Inny sposób to droga pokarmowa, poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Jeszcze inaczej można zarazić się poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami. Leczyć grypę można paroma sposobami. Należy odpoczywać, pić dużo płynów oraz brać lekarstwa na objawy – leki przeciwkaszlowe i przeciwgorączkowe.

 

Jak można zapobiegać zarażeniu się grypą?

Najbardziej skutecznym narzędziem zapobiegania grypy są szczepienia. Powinno się szczepić dziecko raz w roku, ale i samemu nie zapominać o tym obowiązku, który zaniedbuje duża liczba rodziców. Pierwsze szczepienie dla dziecka powinno być wykonane ok. 6 miesiąca życia. Poza szczepieniami warto stosować metody profilaktyki, które są szczególnie cenne w okresie obniżonej odporności – czyli jesienią i zimą. Są to – częste mycie rąk, unikanie publicznych miejsc, które są siedliskiem wirusów, używanie odpowiednich środków do mycia, stosowanie naturalnych antybiotyków takich jak: imbir, czosnek, burak czy też naturalnych produktów jak napary na bazie ziół. Bagatelizowanie ochrony przeciw grypie lub nieadekwatne leczenie możne skutkować powikłaniami takimi jak: zapalenie płuc, ropień płuca, pogłębienie astmy oskrzelowej czy zapalenie mięśnia sercowego.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here