Jakie są przyczyny i objawy zapalenia języka?

0
1414

Zapalenie języka może przybierać postać pierwotną lub wtórną – w zależności od podłoża choroby stosuje się inne leczenie. Jeżeli masz zapalenie języka, to może mieć ono zarówno łagodny przebieg, jak w przypadku tzw. języka geograficznego, jak i poważny, jeśli zapaleniu towarzyszą przewlekłe choroby, jak np. cukrzyca. Poznaj przyczyny i objawy oraz sposoby leczenia tej przypadłości.

Poznajmy objawy oraz przyczyny zapalenia języka

Przedstawiamy kilka topowych objawów zapalenia języka, które pozwolą Ci zdiagnozować tę chorobę. Pierwszy z nich to zaczerwienienie i obrzęk na języku. Drugi to pokrycie języka owrzodzeniami, które występują przy okazji zakażenia bakteryjnego. Trzecim objawem jest pokrycie języka białym nalotem, które ma miejsce podczas zapalenia grzybiczego.

Często nalot pojawia się także na śluzówce jamy ustnej. Kolejny objaw, dotyczący najmnie groźnej formy zapalenia języka, to tzw. język geograficzny, który powoduje szczypanie i pieczenie, ale jest niegroźny i nie wymaga leczenia. Zapalenie języka dzielimy na pierwotne i wtórne. To pierwsze wywołane jest przez bakterie (paciorkowce, gronkowce) oraz grzyby Candida albicans).

Z kolei wtórne zapalenie języka rozwija się przy okazji innych chorób ogólnoustrojowych – takich jak kiła, AIDS, anemia czy cukrzyca typu 2. One sprzyjają rozwojowi bakterii, także w jamie ustnej. Przyczyną może być także brak witamin lub nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów oraz urazy języka – takie jak przygryzienie języka czy atak padaczkowy, który należy sklasyfikować jako poważny uraz.

Jakie leczenie stosuje się przy zapaleniu języka?

O leczeniu decyduje przeprowadzenie badań, potwierdzających rodzaj zapalenia. Lekarz zwykle zleca badania takie jak: morfologia, poziom glikemii, testy w kierunku kiły, niedoborów witamin z grupy B, wymazy i posiewy z języka itp. Wykonywane są testy, które mają wskazać czy jest to pierwotne zapalenie czy wtórne – w tym drugim przypadku podczas wykrycia choroby stanowiącej podłoże problemu, pogłębia się diagnostykę. Opracowuje się plan terapii leczenia choroby, natomiast język leczy się objawowo. Jeżeli źródłem zapalenia są bakterie stosuje się antybiotyki, jeśli zapalenie spowodowały grzyby – podaje się leki przeciwgrzybicze takie jak: nystatyna.

Terapię zleconą przez lekarza warto wspomagać domowymi sposobami. Nieocenione będą w tym przypadku płukanki z sody oczyszczonej czy też płukanki ziołowe, do których użyjemy szałwii i rumianku. Można użyć też roztworu wody utlenionej. Jeżeli będzie nas męczyć ból, lekarz może przepisać tabletki na gardło zawierające lidokainę lub kwas hialuronowy, które w krótkim czasie złagodzą objawy bólu gardła. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here