Co wpływa na zaburzenia snu zimą?

0
2526

Zima u wielu ludzi wywołuje złe skojarzenia – zamiast kojarzyć się z zimowym szaleństwem wywołuje niepokój, apatię oraz przemęczenie. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niedobór światła, który przyczynia się do zaburzenia hormonu snu – czyli melatoniny. Więcej na ten temat dowiecie się z artykułu.

Wedle badań przeprowadzonych na 293 osobach skarżących się na SAD (osoby borykające się z sezonowymi zaburzeniami afektywnymi) aż 80% ludzi w zimie boryka się z nadmierną sennością, 10% – ma bezsenność, a 5% mówi, że ma oba zaburzenia[1]. Wedle innego badania przeprowadzonego na 1571 wybranych osobach dowiedziono, że zimą, 50% badanych śpi o ponad 2 godziny dłużej niż podczas innych pór roku[2].

Za sprawcę takiego status quo uważa się niedobór światła, który powoduje zaburzenia hormonu snu – melatoniny. Jeśli wzrasta stężenie tego hormonu, jesteśmy apatyczni i mamy mniej chęci do życia niż normalnie.

Często zabójcą melatoniny jest mroźne powietrze. Pamiętaj o paru wskazówkach, które pomogą Ci wyregulować sen. Wietrz regularnie mieszkanie, używaj nawilżaczy powietrza oraz ustaw temperaturę pomieszczenia (20 lub 22 stopnie Celsjusza). Pamiętaj, że gorące powietrze sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i infekcji.

Remedium na to zimowe przesilenie będzie światłoterapia. W tym okresie wychodź na regularne spacery w dzień, szczególnie, kiedy świeci słońce. Jeśli tego światła jest za mało postaw na lampę foto-terapeutyczną, która pomoże Ci się pozbyć objawów związanych z zaburzeniami snu. Często u podstaw zaburzeń snu leży nieprawidłowa dieta, obfita w tłuszcze i cukier. Jeśli lubujesz się w zbyt tłustej kuchni, fast foodach, możesz doświadczać uczucia zmęczenia i lenistwa. Nie jest to dieta, która dodaje energii. Postaw na energetyczne i lekkostrawne potrawy, które pozwolą Ci lepiej funkcjonować każdego dnia. Mogą to być sałatki, chude mięso i ryby.

Remedium na zimowe problemy ze snem

Jeśli zaburzenia snu nie są mocno zaawansowane, możesz pomóc sobie stosując sprawdzone i domowe sposoby. Warto kłaść się spać i wstawać o stałych porach – to sprawi, że wyregulujesz swój organizm i będziesz bardziej wypoczęty. Codziennie staraj się przebywać jak najwięcej czasu na słońcu – nawet półgodzinny spacer w drodze do pracy będzie doskonałym remedium na zaburzenia snu. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga lepiej funkcjonować – zadbaj o to, by regularnie ćwiczyć – może to być siłownia, bieganie czy też sporty drużynowe. Żelazną zasadą jest także niejedzenie na 2,3 godziny przed snem. Pamiętaj, by nie pić alkoholu, kawy i herbaty przed snem, co pomoże Ci lepiej zasnąć. Zamiast tych napojów warto wypić szklankę gorącego mleka, melisę czy też rumianek, copozwoli Ci się wyciszyć  i cieszyć się spokojnym, kamiennym snem.

[1] . Janis L. Anderson, Leora N. Rosen, Wallace B. Mendelson, Frederick M. Jacobsen, Robert G. Skwerer, Jean R. Joseph-Vanderpool, Connie C. Duncan, Thomas A. Wehr, Norman E. Rosenthalcorrespondence, Sleep in fall/winter seasonal affective disorder: Effects of light and changing seasons, Journal of Psychosomatic Research, 05.1994.

[2]  patrz wyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here