Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania? Poznaj sprawdzone sposoby.

0
1251

Ząbkowanie to chwile dumy rodziców, ale i rozdrażnienie oraz niepokój maluszka, który może objawiać się płaczem, nerwowością czy złym humorem. Poznajmy parę sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z wyrzynaniem pierwszych zębów

Czasem trudno jest upewnić się, że dziecku wychodzą pierwsze ząbki. Jeśli chcesz mieć 100% pewność w tej kwestii, postukaj metalową łyżeczką w dziąsło dziecka. Jeśli usłyszysz charakterystyczny dźwięk, to znaczy, że maluszkowi rośnie ząbek. Poznaj parę skutecznych sposobów na ząbkowanie, które w bezpieczny sposób przyniesie mu ulgę.

Masaż, żel czy zioła? Poznajmy parę metod, które pomagają na zęby maluszka. 

Zacznijmy od masażu – rozmasuj dziąsła maluszka za pomocą specjalnej nakładki na palec. Dobrym pomysłem jest zachęcenie maluszka do samodzielnego masażu, dając mu gryzak. Dodatkowo ukoi jego ból schłodzenie gryzaczka w lodówce. Drugie wyjście to zakup żelu łagodzącego, który łagodzi objawy wyrzynających się zębów. Ważne jest, by znaleźć żel, który skutecznie pomaga likwidować ból i jest bezpieczny dla dziecka. Większość żeli na rynku bazuje na znieczulającym działaniu lidokainy, która może być bardzo niebezpieczna dla Twojego dziecka! Dlatego zawsze czytajmy informacje na opakowaniu.

Smarowanie dziąseł dziecka takim żelem zminimalizuje jego dyskomfort i sprawi, że częściej będzie się uśmiechać. Podczas wyrzynania się ząbków dziecko odczuwa wzmożoną potrzebą ssania – smoczków czy piersi. W okresie rozdrażnienia spowodowanego bólem zębów powinieneś mu dawać jak najczęściej smoczek, gryzak lub coś do ssania – to go uspokoi i ukoi ból.

Ból dziecka mogą przezwyciężyć zioła i leczenie domowymi sposobami. Zbawienny wpływ na dziecko ma – herbatka z kwiatu lipy, melisy oraz rumianku. Dawaj mu takie herbatki przynajmniej raz dziennie, a gwarantujemy, że maluch będzie bardziej spokojny. Jeśli w dziąsła wda się stan zapalny powinieneś zareagować – możesz mu pomóc za pomocą gazika nasączonego rumiankiem, który ma cenne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz neutralizujące toksyny bakteryjne. Rumianek idealnie wpłynie na przyspieszenie gojenia się ran. Jeżeli dolegliwości wynikające z bólu dziąseł i wyrzynania się ząbków będą trwać nadal skontaktuj się z pediatrą, który przepisze Ci bezpieczny lek przeciwbólowy.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here