Sprawdzone sposoby na jesienną chandrę Twojego dziecka

0
992

Twoje dziecko jest humorzaste, złośliwe, a może przygnębione? Nie chce się bawić albo nie ma apetytu? Przyczyną może być jesienna chandra, która po słonecznym lecie bardzo często dotyka dzieci w różnym wieku. Podpowiadamy co zrobić, by na twarzy Twojego malucha znów zagościł uśmiech. 

Co robić, gdy dziecko ma chandrę?

Jesień i deszczowa pogoda mogą potęgować negatywne nastawienie dziecka w stosunku do świata. Jesienią dziecko często bywa bardziej humorzaste, przygnębione lub złośliwe. Ty jako rodzic musisz się nauczyć je rozweselać i sprawić, że na jego twarzy znów pojawi się uśmiech. Poświęć więcej czasu dziecku – pobawcie się razem w ulubioną zabawę lub wymyślcie razem nową. Jeżeli dziecko za dużo czasu spędza w domu weź je np. do „małpiego gaju”, by mogło się tam wyszaleć. Większe dzieci można zabrać na gokarty czy do kina lub teatru – taka niestandardowa aktywność z pewnością zrelaksuje Twoje dziecko. Czasem chandrę wywołuje brak okazywania zainteresowania przez rodziców – poświęć dziecku w tym okresie więcej czasu, a efekty przerosną Twoje oczekiwania. Czasem wspólna aktywność – np. pieczenie ciasteczek czy robienie makaronu pozwoli mu zapomnieć o złym humorze. Będzie to edukacyjna zabawa, która sprawi, że spędzisz więcej czasu z dzieckiem.

Dzieci do 3 roku życia podczas jesiennej chandry marudzą do tego stopnia, że nie można z nimi wytrzymać. Najlepszym wyjściem jest wtedy położenie dziecka spać – może to być krótka drzemka w ciągu dnia albo wcześniejsze położenie dziecka spać. Sen jak nic innego pomaga na polepszenie nastroju.

Często złe zachowanie urwisa bierze się z tego, że ma za dużo wrażeń – np. po całym dniu spędzonym w przedszkolu. Po powrocie do domu spraw, by dziecko się uspokoiło. Zmniejsz liczbę bodźców, które sprawiają, że dziecko nie może się skupić. Zastosuj techniki relaksacyjne takie jak: śpiewanie ulubionych piosenek, czytanie bajek, podanie szklanki gorącego mleka czy też posiłek wysokobiałkowy. To pomoże mu się uspokoić i wrócić do lepszego humoru.

Warto też nawet w deszczową pogodę wychodzić z dzieckiem na spacery. Świeże powietrze i aktywność na zewnątrz np. rower, bieganie, zabawy w parku sprawią, że wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. To dzięki nim Twój maluch zyska dobry humor i pokona jesienną chandrę raz na zawsze. Powodzenia!

 

 

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dbać o odporność dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here