Dlaczego propolis jest tak korzystny dla zdrowia?

0
1548

Propolis inaczej kit pszczeli jest używany przez pszczoły m.in. do uszczelniania ula, a jego budulcem są substancje żywiczne pochodzące z pączków drzew. Jego cudowne właściwości docenili już starożytni Egipcjanie, wykorzystując go jako naturalne wzmocnienie odporności oraz substancja stosowana przy kremacji zwłok. Starożytne Egipcjanki dodawały go do kąpieli czy maseczek do twarzy. Propolis to jeden z cudów natury, mający korzystny wpływ na wiele chorób i dolegliwości. Poznajmy najważniejsze z nich.

Czym jest propolis?

Nazwą propolis określa się lepką, żywiczną substancję o brunatno-zielonkawym kolorze. Jest ona używana przez pszczoły do pokrywania wszelkich elementów wewnętrznych ula i uszczelniania gniazda. Zabezpiecza to pszczoły przed bakteriami, zakażeniami i pleśniami. Wzmacnia także konstrukcję ula. Propolis wytwarzany jest przez pszczoły głównie z substancji żywicznych zebranych z pączków drzew.

Czym jest propolis i jakie są jego właściwości?

Składowymi propolisu są głównie substancje żywiczne pochodzące z pączków drzew. Aż trudno uwierzyć, jak dużo substancji wchodzi w skład propolisu. Jest ich ok. 300! W składzie propolisu wyróżniamy: wapno, magnez, żelazo, cynk, potas, aminokwasy oraz witaminy A, B1, B2 i B3. Propolis ma właściwości antywirusowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, regenerujące czy znieczulające. Stosuje się go przy zapaleniach jamy ustnej i dziąseł oraz podczas procesu gojenia się ran oraz schorzeniach skóry. Propolis działa regenerująco na tkankę kostną, chrzęstną i nabłonki. Jakby tego było mało przyspiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek. Wykazuje także działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze dla większości groźnych szczepów bakterii takich jak:  Staphylococcus, Klebsiella pneumoniae i Escherichia coli. S[1].

Kit pszczeli często wykorzystywany jest do zwalczania infekcji oraz stanów zapalnych pęcherza moczowego. Osoby dbające o wygląd skóry także powinny sięgnąć po propolis, ponieważ spowalnia on proces starzenia się skóry.

Poznaj domowe sposoby na ekstrakty z propolisem

Owrzodzenia, grzybice najlepiej zwalczać dodając 3-5 ml propolisu do 100 ml wody. Drogi oddechowe, stany zapalne czy objawy anginy pokonamy, dodając 15-20 kropli na łyżkę cukru. Stany zapalne dróg moczowych można pokonać dzięki rozpuszczeniu 50 kropel propolisu z łyżką miodu i pyłku w szklance wody. Taki ekstrakt powinniśmy wypijać 2 razy dziennie przez 30 dni, co przyniesie nam widoczne efekty.

 

  1. Stawiarz, E., & Dyduch, J. (2014). Zastosowanie Produktów Pszczelich Pochodzenia Roślinnego W Apiterapii. Czasopismo Naukowo-Kulturalne, 111-127.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here