Poznaj zdrowotne właściwości miodu

0
1154

Miód to skarbnica dobroczynnych właściwości, które mają zbawienny wpływ na różne dolegliwości. Jego pozytywne dla zdrowia działanie zostało udowodnione w licznych badaniach naukowych. Poznajmy naturalny składnik, który pomoże nam zwalczać negatywne dolegliwości m.in. układu oddechowego, krwionośnego czy trawiennego.

Zacznijmy od tego, że miód pomoże Ci pozbyć się negatywnych dolegliwości związanych z układem trawiennym. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą fruktozy oraz glukozy, które przyczyniają się do lepszego trawienia w przeciwieństwie do cukrów prostych. Dzięki fruktozie nasz żołądek i jelita są chronione, a glukoza to cenne źródło energii organizmu. Dodatkowo miód przyczynia się do pobudzenia łaknienia, dzięki kwaśnemu odczynowi, który jest charakterystyczny dla miodów spadziowych. Podawaj go małemu dziecku, by chętniej sięgał po posiłki!

Miód dzięki zawartym w nim inhibionom posiada właściwości antybakteryjne, które ochronią Twój organizm przed infekcją. Miód posiada także przeciwutleniacze oraz flawonoidy. Te pierwsze pomagają uniknąć popularnych chorób jak reumatyzm czy nowotwory, natomiast te drugie wzmacniają naczynia krwionośne lub pomagają skutecznie zwalczać przeziębienia. Miód zawiera maltozę, melecytozę, enzymy, kwasy organiczne oraz substancje mineralne, które wiążą się z zawartością w surowcach roślinnych, z których powstaje miód jak: nektar czy spadź[1].

Miód jako dobroczynny składnik jest bogactwem licznych witamin – C, B1, B2, B6, H, kwas foliowy, kwas pantotenowy, aminokwasów i minerałów (potas, żelazo, wapń).

Analizując wszystkie zalety miodu warto stosować go w codziennej profilaktyce.

Poznajmy właściwości poszczególnych miodów

Sięgając po miód gryczany, wzmocnimy i oczyścimy naczynia krwionośne. Ma korzystny wpływ na gojenie się ran. Ten miód powinien być obowiązkowo spożywany przez osoby cierpiące na miażdżyce oraz nadciśnienie. Posiada on dużą zawartość magnezu, dlatego jest szczególnie rekomendowany dla osób z nieżytem górnych dróg oddechowych czy cierpiących na wyczerpanie nerwowe.

Miód akacjowy odznacza się działaniem bakteriobójczym oraz moczopędnym. Będzie on idealny podczas trudności trawiennych, schorzeń nerek czy problemów z przewodem moczowym.

Miód lipowy może poszczycić się działaniem antyseptycznym oraz uspokajającym. Nie ma sobie równych w leczeniu przeziębienia, grypy oraz zapalenia oskrzeli. Wybierając miód spadziowy pomożemy sobie w przypadku anemii oraz podczas zaburzeń przemiany materii. Stosuje się go do produkcji syropów wykrztuśnych.

Miód rzepakowy to idealny kompan w walce ze schorzeniami płucnymi oraz sercowymi. Stosuje się go także podczas dolegliwości związanych z przewodem moczowym. Podobne zastosowanie ma miód wrzosowy, który dodatkowo pomoże w zwalczaniu prostaty czy kamicy nerkowej. Miody wielokwiatowe to ulga dla alergików, którzy są uczuleni na pyłki roślin. Wykorzystuje się go także do leczenia przeziębienia oraz przy przewlekłych stanach gardła.

 

 

  1. Stawiarz, E., & Dyduch, J. (2014). Zastosowanie Produktów Pszczelich Pochodzenia Roślinnego W Apiterapii. Czasopismo Naukowo-Kulturalne, 111-127

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here