Właściwości zdrowotne buraka

0
1783

Właściwości lecznicze buraka doceniono już 4000 lat temu nad Morzem Śródziemnym. Wykorzystywano go do leczenia w starożytnej Grecji i Rzymie. Wraz z rozwojem cywilizacji odkryto różne rodzaje buraków – dziś znamy ćwikłowe, pastewne i cukrowe. Współcześnie warto jest mieć w domowej apteczce buraka, który pomoże nam na różne dolegliwości. Na jakie? Tego dowiecie się z artykułu.

Buraki mają mnóstwo zdrowotnych właściwości, mających korzystny wpływ na nasz organizm. Jedząc buraki poprawiamy odporność naszego organizmu, zwalczając wszystkie choroby wirusowe. Burak w każdej postaci może łatwo ochronić Twój organizm przed grypą, mononukleozą, ropną anginą. Te czerwone warzywa dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym pomagają zwalczać kaszel.

Buraki zapobiegają anemii i jako środek krwiotwórczy są wykorzystywane przy wspomaganiu leczenia białaczki. Wspomagają one także układ krwionośny. Powinny po nie sięgnąć kobiety w ciąży, gdyż zawarty w nich kwas foliowy ma korzystny wpływ na rozwój płodu. Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać to sięgnijmy po buraki, które pomogą utrzymać poziom cholesterolu na odpowiednim poziomie. Dzięki azotanom znajdującym się w burakach, podnoszą one stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu.

Burak to także nieoceniony składnik w walce z nowotworem. To właśnie czerwone pigmenty pokonują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za uszkodzenie DNA. Chorzy na nowotwór powinni pić 2 szklanki soku z buraka dziennie, co poprawia ich stan zdrowia.

Te warzywa pomogą przywrócić równowagę w żołądku oraz organizm do formy po spożyciu alkoholu. Dzięki właściwościom zasadotwórczym buraki przywracają równowagę w żołądku po zakwaszających go mięsiwach i słodyczach. Tradycyjne zestawienie tej jarzynki z potrawami z królika czy dziczyzny ma bardzo głębokie uzasadnienie. Pomogą Ci pozbyć się negatywnych objawów po spożyciu alkoholu.

Buraki łagodzą dolegliwości związane z menopauzą, zmniejszają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Pomogą Ci dotlenić serce, zmniejszają ciśnienie krwi i pomogą złagodzić nawracające migreny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here