Syrop z sosny to domowa mikstura, która pomoże Ci w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych czy też kaszlem oraz chrypką. Ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe oraz przeciwutleniające. Poznajmy wszystkie korzyści syropu z sosny dla naszego zdrowia.
Syrop z sosny to naturalna substancja, posiadająca lecznicze właściwości dla naszego zdrowia. Ma wiele zastosowań. Jest pomocny w leczeniu górnych dróg oddechowych, pomaga przy przeziębieniu oraz stosowany jest jako wsparcie kuracji antybiotykowej. Ma działanie bakteriobójcze i idealnie nadaje się do leczenia zapalenia gardła. Olejek sosnowy udrożnia drogi oddechowe, co korzystnie wpływa na poprawę oddychania. To dzięki olejkowi sosnowego udrożnia drogi oddechowe, co poprawia i ułatwia oddychanie. Na co jeszcze pomaga syrop z sosny? Pomoże Ci w zwalczaniu kaszlu oraz chrypki, zapalenia oskrzeli, grypy, kataru, osłabienia oraz odczuwania dreszczy.
Syrop z pędów sosny przygotowuje się w maju. Zawiera w sobie sole mineralne, węglowodany oraz witaminę C. Jego dobroczynny wpływ jest możliwy dzięki obecności aktywnych składników. Są to gorycze – związki chemiczne o gorzkim smaku, pobudzają apetyt oraz mają działanie uspokajające. Posiada także flawonoidy, które mają właściwości przeciwutelniające, przeciwzapalne czy rozkurczowe. Kwasy żywiczne są wykorzystywane do wyrobu farb oraz lakierów. Obecne w nich węglowodany, dodają organizmowi energii. Witamina C poprawia odporność, a sole mineralne regulują gospodarkę wodną organizmu. W celu profilaktyki należy spożywać 1 łyżeczkę syropu raz dziennie. Jeśli jesteśmy chorzy, należy spożywać 3-4 razy dziennie 1 łyżeczkę (dorośli). Dzieci powinny spożywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce. Słodki smak z pewności sprawi, że dzieci polubią ten naturalny syrop.
Jak przygotować syrop z pędów sosny?
Po zerwaniu pędów, umyjmy je oraz pokrójmy na wielkość centymetra. Ułóżmy je w słoiku na przemian z cukrem – pędy o grubości 3 cm posypujemy 4 łyżeczkami cukru. Można dodać odrobinę wody. Słoik należy odstawić na tydzień w dobrze nasłonecznione miejsce. Po tygodniu przelewamy syrop do mniejszego słoiczka. Przechowujmy go w chłodnym i zaciemnionym miejscu, dzięki czemu nie straci właściwości leczniczych.