Poznaj objawy pasożytów układu pokarmowego

0
3940

Poznajmy najpopularniejsze pasożyty układu pokarmowego takie jak: tasiemiec, glista ludzka, owsiki czy włosogłówka oraz ich objawy. Dzięki wiedzy na ten temat będzie mogli uchronić się przed pasożytami oraz szybko pozbyć się przykrych objawów w razie zakażenia.  

Pierwszym z poważnych pasożytów jest tasiemiec. Uzbrojony może osiągać 3 m, nieuzbrojony ma 5 m. Po zarażeniu tasiemce dojrzewają około 3 miesiące, po czym maciczne człony odrywają się i są wydalane z kałem[1]. Można znaleźć go w wołowinie, wieprzowinie, krwistych stekach czy tatarze. Jak rozpoznać tasiemca? Towarzyszą mu ból głowy, zmęczenie, bezsenność, osłabienie, brak apetytu lub wilczy apetyt, spadek masy ciała, wymioty, biegunki, ból brzucha czy anemia. Leczenie odbywa się za pośrednictwem leków przeciwpasożytniczych.

Inny, nieprzyjemny pasożyt to glista ludzka. Zakażenie czyha na nas w nieumytych owocach, które zarażone są jajeczkami z larwami glisty. Do objawów zaliczymy zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc, nudności, wymioty, biegunki, bóle w jamie brzusznej oraz osłabienie, brak apetytu, bóle głowy. W niektórych przypadkach pojawiają się wysypki, świąd skóry czy ataki duszności.

Pasożyty to także owsiki. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zanieczyszczoną żywnością. Objawami jest: zaczerwieniona skóra, świąd okolicy odbytu, bóle głowy, osłabienie oraz brak apetytu. Aby wykryć owsiki należy wykonać test paskowy, czyli jest to wymaz okołoodbytowy.

Poważny problem to także włosogłówka, wywołująca biegunkę, anemię, nietrzymanie stolca czy wypadanie odbytnicy.

Węgorek jelitowy wywołany jest przez larwy, które wnikają przez skórę. Larwy dostają się do układu oddechowego oraz gardła i jelit. Gdy zagnieżdżą się w jelitach powodują taki zestaw objawów jak: biegunka, bóle brzucha, spadek masy ciała. Larwy mogą zagnieździć się nawet w nerkach, mózgu czy sercu.

Innymi pasożytami są pierwotniaki, które wywołane są wtargnięciem Lamblii intestinalis. Jak dochodzi do zakażenia? Z pewnością podczas zjedzenia zanieczyszczonych pokarmów.  Objawami są biegunki, upośledzenie wchłaniania tłuszczów witaminy B1, B2 oraz A czy też laktozy. Uszkadza błony śluzowe oraz jelita. Diagnoza jest możliwa za sprawą badania kału na obecność cyst pasożyta oraz krew na obecność przeciwciał.

 

[1] https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a2590/Tasiemczyce–taenioses-.html/m337 (dostęp. 5.03. 18 r. godz. 10:05).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here