Poznajmy najpopularniejsze rodzaje bólu gardła

0
1780

Ból gardła może być wywołany wirusami lub bakteriami. Inne objawy ma poranny ból gardła, jeszcze inaczej objawia się ból, którego doświadczamy wieczorem. Poznajmy najpopularniejsze rodzaje bólu gardła oraz ich objawy.

Ból gardła może mieć różne podłoże oraz przebieg. Po pierwsze występuje ból gardła wywołany wirusami, który jest najczęściej spotykany u pacjentów. Wówczas wirusy uszkadzają nabłonek śluzówki nosa i gardła, co negatywnie przekłada się na układ odpornościowy. Objawy wirusowego zapalenia gardła to ból, obrzęk oraz trudności w przełykaniu. Dochodzi do przekrwienia błony śluzowej. Wówczas należy stosować preparaty przeciwbólowe, które dzięki substancjom czynnym hamują proces zapalny.

Drugi rodzaj to bakteryjne zapalenie gardła. Zwykle dochodzi do niego na skutek utrzymywania się zapalenia wirusowego. Bakteryjne podłoże można rozpoznać obserwując biały nalot na migdałkach. Później nalot zmienia się w masywne, ropno-śluzowe czopy, powodujące obrzęk na migdałkach. Ma miejsce wówczas angina ropna, której towarzyszą objawy jak: gorączka, osłabienie, ból głowy czy powiększone węzły chłonne. Stosuje się wówczas antybiotykoterapię. Zalecana jest także penicylina.

Wyróżniamy także ból gardła wieczorem oraz w nocy. Badania pokazują, że w nocy stan zapalny gardła eskaluje. Wówczas oddychamy przez usta i rzadziej przełykamy ślinę, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Nie pijemy też nocą wody oraz nie przyjmujemy leków. Podczas snu zmniejszony zostaje klirens śluzowo-rzęskowy, czyli oczyszczanie się dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Infekcje można pokonać produktem z apteki np. Cevitt Gardło, który dzięki kwasowi hialuronowemu złagodzi ból oraz zniweluje wysuszenie w jamie ustnej.

Ból gardła występuje też rano – i to jest kolejny rodzaj bólu gardła. Jest on skutkiem zaostrzenia się stanu zapalnego w nocy. Dlatego rano musimy przyjąć leki oraz odkrztusić wydzielinę, która zebrała się podczas snu. Warto sięgnąć po sprawdzony produkt z apteki, który pozwoli nam pozbyć się bólu gardła w ciągu 2 dni. Pamiętajmy, że poranny ból gardła może być bardzo dokuczliwy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here