Czy wiesz, że krople z propolisem oraz herbatki ziołowe z szałwią mogą pozbyć się aft u Twojego malucha?

0
1150

Afty i pleśniawki to infekcje w jamie ustnej, które mogą sprawić, że Twój niemowlak będzie płakał i czuł się niekomfortowo. Dziecko nie będzie chciało jeść, a płacz będzie na porządku dziennym. Pleśniawki przypominają osad z mleka, mają postać białych, wypukłych plam. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków oraz dziąseł, na podniebieniu oraz języku.

Często pojawia się białe podniebienie, które oznacza, że jest to infekcja wywołana grzybem drożdżopochodnym – bielnikiem. Można stosować różne żele przeznaczone dla dzieci, np. Dologel, które pomogą pozbyć się pleśniawek. Leczenie za pomocą żelu polega na smarowaniu zmienionych przez chorobę miejsc. Rekomenduje się udanie się do lekarza. Karmiące mamy powinny pamiętać o prawidłowej higienie brodawek. Można używać do tego specjalnych preparatów. Wyróżniamy trzy rodzaje aft. Małe afty Mikulicza, cechujące się nadżerką wielkości do 10 mm, które ustępują po 7-14 dniach. Duże afty Suttona, które są najcięższymi z aft, lecz jednocześnie najrzadziej występują. Mają wielkość 10-20 mm. Ich pojawieniu się towarzyszą objawy jak: osłabienie, stany podgorączkowe, trudności w mówieniu, połykaniu oraz limfadenopatia. Trzeci rodzaj to afty opryszczkopodobne, których typową cechą jest występowanie na błonie śluzowej pokrytej nabłonkiem z cechami rogowacenia. Goją się do 21 dni bez powstawania blizn[1].

Afty u dzieci to małe owrzodzenia, które pokryte są przez biały nalot oraz otoczone rumieniem. Często towarzyszy temu powiększenie węzłów chłonnych. Może wystąpić gorączka. Najbardziej narażane są dzieci cierpiące na niedobór żelaza lub witamin z grupy B.

 

Jak leczyć afty?

Zacznij od zmiany pewnych nawyków, aby ulżyć dziecku w cierpieniu – podawaj półpłynne posiłki, ani za ciepłe, ani za gorące, unikaj też intensywnych smaków, szczególnie kwaśnego i słonego. W przeciwieństwie do pleśniawek, afty u niemowląt można leczyć domowymi sposobami. Najważniejsza jest dokładna higiena jamy ustnej. Pomocne mogą się okazać także krople z propolisem oraz herbatki ziołowe z szałwii lub rumianku, które działają przeciwzapalnie. Spryskuj jamę ustną dziecka odkażającymi preparatami stomatologicznymi. Afty powinny zniknąć po około tygodniu. Niezależnie od wyników leczenia, warto udać się z maleństwem do lekarza – może być konieczne wykonanie badania krwi lub zastosowanie leków dostępnych na receptę.

 

Infekcja skutkiem leczenia?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, niedostatecznie częste mycie zabawek niemowlaka, który przechodzi etap wkładania wszystkiego do buzi, oblizywanie smoczka przez dorosłego – wszystkie te czynniki mogą być źródłem pojawienia się aft i pleśniawek u dzieci. Jednak nie zawsze tak jest. Infekcja bywa spowodowana przyjmowaniem antybiotyków lub glikokortykosteroidów do nebulizacji (w tym przypadku należy pamiętać o dokładnym umyciu buzi i płukaniu ust dziecka po każdej inhalacji).

 

[1] Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa Regina Antoniv , Weronika Lipska, Barbara Kęsek, Marcin Lipski, Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Maria Chomyszyn-Gajewska, s. 142-146.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here