Kiedy ból gardła nasila się?

0
1394

Ból gardła bardzo często nasila się rankiem. Powodem tego jest fakt, że w nocy rzadziej przełykamy ślinę oraz nie możemy pić regularnie wody. Dowiedzmy się więcej na temat przyczyn pogorszenia się bólu gardła rankiem oraz poznajmy skuteczne sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Kiedy ma miejsce nasilenie objawów bólu gardła?

Ból gardła nasila się w zależności od pory dnia. Co ważne, ból gardła jest najbardziej dokuczliwy wczesnym rankiem, czego dowodzą liczne badania naukowe. Wpływa na to fakt, że w nocy nie pijemy wody oraz nie przyjmujemy leków, przez co nasza śluzówka wysusza się.

W nocy rzadziej przełykamy ślinę, co wpływa na rozwój stanu zapalnego oraz bakterii. Skutkuje to przekrwieniem błony śluzowej. Podczas snu często oddychamy przez usta, co wzmaga nasilenie się objawów bólowych i suchość w gardle. Efektem oddychania przez usta jest większy ból gardła oraz powstanie chrypki. Trzeci czynnik wpływający na pogorszenie się stanu naszego gardła rano jest fakt, że w nocy mamy utrudnione odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. W nocy nie możemy odkrztuszać flegmy z racji poziomej pozycji ciała. Zalegająca flegma wpływa na rozwój bakterii oraz nasilenie stanu zapalnego.

Poznaj sposoby na leczenie bólu gardła

Warto sięgnąć po domowe sposoby leczenia. Rekomenduje się picie herbaty z miodem, cytryną oraz sokiem malinowym, stosowanie naparów z kwiatu lipy, rumianku czy czarnego bzu. Mają one właściwości antyseptyczne oraz rozgrzewające, co ukoi ból gardła. Zaleca się również płukanie gardła 3-4 razy dziennie. W tym celu można sięgnąć po rumianek, szałwię lub korę dębu. Inną metodą jest stosowanie płukanek z odrobiną soli lub sody. Ból gardła możesz leczyć preparatami do ssania, które są do kupienia w aptece bez recepty. Godnym polecenia środkiem będą tabletki do ssania z kwasem hialuronowym np. Cevitt gardło, które tworzą naturalny, hydrożelowy kompleks w gardle. Dodatkowo w krótkim czasie nawilżają suche błony śluzowe, niwelując objawy bólu gardła, pieczenia czy chrypki.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here