Rola probiotyku podczas antybiotykoterapii u dziecka

0
1006

Antybiotyki likwidują bakterie – nie tylko te złe odpowiadające za chorobę, ale też te dobre, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wspomagają trawienie lub zapobiegają infekcjom grzybiczym. Probiotyki powinny być stosowane przed i w trakcie kuracji antybiotykowej. Możemy wspomagać się naturalnymi produktami takimi jak: jogurty, zsiadłe mleko, soki, maślanki czy kefiry. Jednak nie wystarczą one do pokonania negatywnych skutków antybiotykoterapii. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Dlaczego probiotyk przy antybiotyku?

Wielu ludzi stosuje probiotyki przy antybiotykoterapii, ponieważ tak zalecił im lekarz, albo usłyszeli, że „tak trzeba”. Nie każdy zdaje sobie sprawę jaką rolę spełnia skuteczny probiotyk podczas stosowania antybiotykoterapii. Antybiotyki poza tym, że pomagają to niszczą także dobroczynne bakterie. Aby wprowadzić do organizmu dobroczynne bakterie z powrotem z pomocą przychodzą probiotyki, które zapewniają równowagę mikroflory bakteryjnej, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Zapobiegają też infekcjom grzybiczym. Dobry probiotyk z przebadanym klinicznie szczepem bakterii sprawi, że będąc osłabionym po kuracji antybiotykowej, zyskamy cenną ochronę, która uchroni nas przed widmem infekcji.

Skutki uboczne antybiotykoterapii – jak się przed nimi chronić?

Antybiotyk niszczy naturalne środowisko bakteryjne organizmu, osłabiając go i zaburzając florę bakteryjną. W praktyce antybiotykoterapia prowadzi do  nieprzyjemnych objawów układu pokarmowego – czyli mdłości, wymiotów, wzdęć czy osłabienia apetytu. W skrajnych przypadkach dochodzi do zakażeń przełyku oraz jamy ustnej. Bardzo typowym objawem wywołanym przez skutki uboczne antybiotykoterapii jest biegunka, wywołana na skutek osiedlania się mikrobów chorobotwórczych w jelitach. U kobiet dochodzi do infekcji narządów płciowych z powodu zniszczenia bakterii odpowiedzialnych za odpowiednie środowisko w pochwie.

Leki probiotyczne – lek na całe „zło” antybiotyków

W każdej aptece możesz nabyć leki probiotyczne bez recepty. Ich użycie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza lub zgodne z informacją na ulotce. Produkty probiotyczne możesz kupić także w każdym sklepie spożywczym, np. jogurt. Jednak ich stosowanie to „strzał na oślep”, ponieważ nie wiemy jakie konkretnie szczepy probiotyczne się w nich znajdują. Zazwyczaj produkty te muszą być trzymane w chłodnym miejscu, by nie straciły swoich cennych właściwości. Najrozsądniej jest zakupić sprawdzony probiotyk w aptece, który posiada dobroczynne szczepy bakterii, działające korzystnie na florę bakteryjną zniszczoną antybiotykami. Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę produktami z dobrymi bakteriami, przed zakupem sprawdź na opakowaniu czy rzeczywiście dobroczynna flora jest zawarta w produkcie.

Korzyści z przyjmowania probiotyków

Największą korzyścią stosowania probiotyków jest uczucie lekkości w przewodzie pokarmowym. Produkty probiotyczne umożliwiają swobodne wchłanianie składników ze skonsumowanego pokarmu. Jakiekolwiek skutki uboczne najczęściej nie są odczuwane. Rzadko występuje uczucie wzdęcia. Jeśli twój organizm nie toleruje produktów mlecznych sięgnij po gotowe preparaty z apteki, by móc się cieszyć z korzyści, jakie daje zażywanie probiotyków.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dbać o odporność dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here