Poznaj tajniki pielęgnacji niemowlaka zimą

0
1099

Podpowiadamy jak pielęgnować niemowlaka zimą, by nie narażać go na przeziębienia i choroby. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji i profilaktyki, które zapewnią maluchowi bezpieczną i zdrową zimę.

Zadbaj o skórę niemowlaka

Zimą szczególnie narażona jest skóra maluszka. Nie tylko na zimne powietrze, ale i suche powietrze, wywołane grzaniem kaloryferów. Pamiętaj, by podczas zimowych miesięcy nawilżać skórę malucha kremami nawilżającymi dla niemowląt. Ważne jest by stosować je zgodnie z zaleceniami i ulotką, smarując ciało i twarz dziecka. Zaleca się krótkie kąpanie dziecka, co uchroni je od naruszenia warstwy lipidowej naskórka. Niedobór lipidów podczas kąpieli doskonale uzupełni emolient bądź natłuszczająca oliwka. Pamiętaj o nawilżaniu błon śluzowych płynami do nosa czy tabletkami do ssania z kwasem hialuronowym, jeśli złapało je przeziębienie lub infekcja.

Kąpiel zimą – fakty i mity

Kąpać niemowlaka powinieneś w temperaturze  pomieszczenia nie mniejszej niż 27 ºC. Poniżej tej temperatury wykąp go na sucho – to znaczy z pomocą zmoczonego wacika, którym wymyjesz mu buzię, czyje i takie miejsca jak powierzchnia za uszami czy fałdy w podbródku. Trzymając dziecko na przewijaku wymyj mu resztę ciała wacikiem. Jeśli pępek się nie zagoił, uważaj by go nie zamoczyć. Po myciu zrób gazowy opatrunek z pępka i oczyść skórę wokół kikuta za pomocą roztworu spirytusu. Na końcu umyj pupę. Taka kąpiel pozwoli Ci uchronić niemowlaka przed przeziębieniem, dbając jednocześnie o jego komfort i higienę.

Spacery z niemowlakiem w zimowej aurze

Wychodź z dzieckiem podczas zimy na dwór systematycznie. Czerwone światło dla spacerów to tylko temperatura minus 10ºC bądź silny wiatr.

Nie zapominaj o posmarowaniu buzi kremem ochronnym najlepiej z filtrem przeciwsłonecznym. Skóra niemowlęcia jest narażona na negatywne działanie promieni słonecznych, ponieważ posiada zbyt mało melaniny, będącej naturalnym pigmentem. Krem powinien znaleźć się też na wargach malucha. Jak rozsmarować krem? Małą porcję należy rozsmarować na skórze. Krem dla niemowlaka należy wybrać spośród kremów ochronnych i z filtrem. Te drugie posiadają filtry fizyczne, działające ochronnie na promienie słoneczne. Chronią one od promieni UVA i UVB.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here