Duszności – co je wywołuje?

0
1301

Zobacz jakie rodzaje duszności wyróżniamy oraz poznaj ich przyczyny. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co pomoże Ci stwierdzić objawy duszności u swojego dziecka i znaleźć na nie remedium.  

Poznajmy najważniejsze rodzaje duszności

Mogą to być duszności wysiłkowe, które pojawiają się podczas wysiłku fizycznego. Wyróżniamy także duszności spoczynkowe, występują podczas normalnych czynności, inaczej w spoczynku. Występują także duszności napadowe, które pojawiają jako reakcja na bodźce – czyli gdy pojawia się dym papierosowy lub w wyniku silnych emocji. Jest jeszcze – orthopnoë, duszność w pozycji leżącej, która przechodzi przy zmianie pozycji do siedzącej lub stojącej.

Jakie są objawy duszności?

Pojawiają się o każdej porze dnia i nocy oraz mogą narastać. Często towarzyszą astmie oskrzelowej. Charakteryzuje się ona uciskiem w klatce piersiowej, świszczącym oddechem czy też suchym kaszlem. Astma oskrzelowa jest przypadłością występującą u dzieci – mają przyspieszony oddech. Uczucie duszności powiązane jest często z lękiem.

 Jakie są przyczyny duszności?

Jest wiele przyczyn wywołujących duszności – m.in. alergia, wysiłek fizyczny, dym tytoniowy, zaburzenia odporności, kontakt z pyłkami roślin, roztocza, kontakt ze zwierzętami futerkowymi, kurz w domu czy kontakt z intensywnymi zapachami.

U większości chorych objawy astmy mijają w momencie zaprzestania działania bodźca, natomiast u osób z astmą oskrzelową symptomy mogą być wywołane również przez alergeny – wówczas są bardziej nasilone, trwają dłużej i mogą doprowadzić do ataku duszności.

Inne poważniejsze przyczyny duszności mogą być wywołane przez odmę opłucnową, co cechuje się silnym ostrym bólem w klatce piersiowej oraz przyspieszeniem oddechu. Może to być także oprócz astmy, zatorowość płucna, które cechuje się silnym bólem w klatce piersiowej oraz przyspieszeniem oddechu, suchym kaszlem. Powodem duszności może być też ciało obce, wywołujące nagły kaszel oraz świst podczas wydechu.

Rzadsze przyczyny duszności to toksyczne uszkodzenie dróg oddechowych, niestabilna dławica piersiowa, zawał serca, niewydolność serca czy zaburzenia lękowe.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here