Poznaj sposoby profilaktyki chorób gardła

0
1280

Nasze gardło i błona śluzowa są szczególnie narażone na infekcje w okresie jesienno-zimowym. Dzieje się tak za sprawą przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach takich jak: komunikacja miejska czy galerie handlowe, ogrzewane pomieszczenia – dom lub przedszkole etc. Na uszkodzenia błony śluzowej narażone są osoby, które spożywają alkohol lub palą papierosy. Wysuszenie błony śluzowej sprzyja infekcjom, dlatego warto pochylić się nad sposobami profilaktyki gardła.

Poznaj sposoby profilaktyki chorób gardła – w sam raz na zimę!

Dbaj o higienę jamy ustnej – czyli regularnie myj zęby, stosuj płyny do płukania ust, nie zapominając o używaniu nici dentystycznej etc. W pokoju dziecka i sypialni ustaw nawilżacz powietrza, który uchroni błony śluzowe przed wysuszeniem, a co za tym idzie przez zapaleniem gardła, katarem, bólem gardła i chrypką. Warto przyjmować regularnie witaminy A, E, C i D w formie suplementów lub naturalnych produktów, które są bogate w te witaminy.

Jeśli czujesz, że zaczyna łapać cię infekcja i odczuwasz uczucie obcego ciała w gardle i ból gardła warto zakupić tabletki do ssania z kwasem hialuronowym, które złagodzą objawy w krótkim czasie. Zawsze kupuj produkty przebadane laboratoryjnie, co zwiększa szansę na skuteczność produktu. Pamiętaj, aby oddychać przez nos (wdech), a powietrze wydychaj przez usta.

Ogranicz nałogi – takie jak palenie papierosów, picie alkoholu czy kawy. Zapomnij też o słonych i ostrych potrawach, które negatywnie wysuszają błonę śluzową. Czasem alergia też ma negatywny wpływ na kondycję gardła, dlatego powinieneś leczyć jej objawy. Do Twojego menu na stałe powinny wejść takie produkty jak siemię lniane, sałatki, oliwa, miód, napoje mleczne – te wszystkie produkty będą tworzyć osłonę na błonach śluzowych, wyścielać ją i sprawiać, że będzie bardziej odporna na infekcje.

Warto uprawiać sport regularnie, odpoczywać i zapewniać sobie wystarczającą ilość snu. Jeżeli dolegliwości związane z gardłem utrzymują się przez parę dni i eskalują, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który przepisze Ci odpowiednie leki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here