Jak pokonać płacz niemowlaka?

0
1646

Płacz dziecka to koszmar każdego rodzica. Słuchając dziecka, możemy dowiedzieć się jak mu pomóc. Na jedno dziecko podziała noszenie i tulenie, na inne – ulubiona pozytywka czy też kąpiel. Poznajmy sprawdzone sposoby na pokonanie płaczu niemowlaka. 

Niemowlę nie potrafi się komunikować, dlatego płacze. Płacz może być skutkiem kolki lub wyrzynających się ząbków. Jeśli dziecko ciężko oddycha lub płacz jest piskliwy – może to być oznaka choroby, dlatego skontaktuj się z lekarzem. W innych przypadkach możesz samemu uspokoić płacz dziecka sprawdzonymi metodami. Po pierwsze wyjmij niemowlę z łóżeczka i przytul, co zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Można kołysać dziecko – na rękach lub w wózeczku czy też kołysce. Wpływa to na jego uspokojenie. Można włączyć dziecku pozytywkę, misia-szumisia czy też pokazać mu ulubioną zabawkę. Dziecko powinno się też położyć na brzuszku, nosząc i masując równocześnie plecki. Pamiętaj, że ruchy powinny być koliste. Można z dzieckiem potańczyć w ramionach, śpiewając piosenki. To często sprawia, że dziecko przestaje płakać.

 

Można dziecko zawinąć w kocyk, co sprawi, że się uspokoi. W kokonie poczuje się znów jak w łonie matki. Można też dziecko ponosić w chuście na piersi. Dziecko będzie bliżej ciała, co zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Inny sposób to danie dziecku smoczka, który zaspokoi potrzebę ssania. Można też je wykąpać, jeśli dziecko to lubi – pomoże to mu się rozluźnić. Na inne dzieci działa spacer, ponieważ kołysanie się wózka wpływa korzystnie na samopoczucie dziecka.

Jeśli Twoje dziecko ma kolki – czyli płacze po karmieniu, spoconą buzię, wzdęty brzuszek czy też ulewa mu się to wypróbuj jeden z poniższych sposobów. Zrób maluchowi masaż brzuszka – wykonuj delikatne ruchy okrężne, zaczynając od zewnątrz do środka. Noś dziecko, by głowa była wyżej niż reszta ciała. Brzuszek powinien ściśle do Ciebie przylegać. To pomoże odprowadzić gazy z brzuszka. Można ogrzać brzuszek za pomocą ręcznika. Możesz przytulić dziecko tak, by dotykał Twojego brzucha. Jeśli to nie pomoże to podaj preparat na kolkę – w aptekach są dostępne preparaty bez recepty. Mają one w składzie często rumianek lub koper włoski.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here