Czym powinniśmy się kierować podczas zakupu probiotyku?

0
1250

Rynek zalany jest probiotykami, działającymi na różne dolegliwości. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu probiotyku i jak kupić bezpieczny produkt, który będzie wysokojakościowy, skuteczny i łatwo przyswajalny przez Twoje dziecko.

Bo najważniejszy jest szczep

Zakup probiotyku nie należy do najłatwiejszych. Szczepy probiotyczne rozpisane są wedle schematu – rodzaj bakterii, gatunek i szczep. Przy czym największe właściwości zdrowotne ma właśnie szczep bakterii, który przedstawiony jest za pomocą kodu literowo-cyfrowego (np. Lactobacillus rhamnosus ATCC 53103). Zwracajmy uwagę na jakość, nie ilość gatunków bakterii np. Lactobacillus. To szczepy działają na konkretne dolegliwości i to właśnie wybór odpowiedniego szczepu, daje gwarancje skuteczności probiotyku.

Jeśli chcemy być w 100% pewni, że dany szczep będzie działał na określoną przypadłość, przeprowadźmy badanie mikroflory jelit. Pozwoli ona nie tylko dobrać odpowiedni szczep, ale i ustalić dawkę oraz czas trwania terapii. Sprawdzony probiotyk powinien posiadać badania kliniczne.To one potwierdzają skuteczność określonych szczepów i bezpieczeństwo ich stosowania. Wybierając probiotyk w aptece gruntownie czytajmy opakowania, na których znajdziemy wszystkie niezbędne informacje odnośnie badań klinicznych, szczepów czy przeznaczenia probiotyku. Ciekawostką jest fakt, że aby uznać szczep za probiotyczny, musi on być odporny na działanie kwasu solnego i żółci – bo to pozwala mu na przedostanie się do jelita grubego. Powinien również mieć zdolność przyczepiania się do śródbłonka, co umożliwia mu skolonizowanie jelita grubego.

Gdzie kupić i jak przechowywać?

Jak już znajdziemy szczep i producenta godnego zaufania, czas na zakup w wiarygodnym miejscu. Internet raczej odpada, dlatego wybierzmy aptekę, by mieć pewność wysokiej jakości i prawidłowego przechowywania probiotyku. Sprawdź datę ważności. Produkty po przekroczonym terminie ważności należy odrzucić, ponieważ wraz z jego upływem maleje skuteczność właściwości probiotycznych. Zwróć uwagę czy opakowanie było odpowiednio przechowywane. Rekomenduje się, by probiotyki były przechowywane w lodówce, ponieważ pozwala to na zachowanie właściwości probiotycznych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here