Co zrobić, kiedy Twoje dziecko ma wszy?

0
1638

Dzieci w przedszkolach i szkołach najczęściej narażone są na wszawicę, która najlepiej roznosi się w dużych skupiskach. Jeśli Twoje dziecko ma wszy, nie wpadaj w panikę – jej przyczynami na pewno nie jest zaniedbanie pociechy czy niehigieniczny tryb życia. Wszawica jest jedną z bardzo popularnych chorób pasożytniczych u dzieci i przenosi się na skutek kontaktu z zainfekowaną osobą. Poznajmy kroki postępowania w momencie zarażenia się wszami przez Twoje dziecko.

Do zarażenia się wszami może dojść bardzo prosto – wystarczy, że Twoje dziecko założy czapkę czy szalik zarażonej osoby. Często do przenoszenia się wszy dochodzi także podczas wspólnych zabaw czy przytulania – a więc jak widzisz w warunkach przedszkolnych, szkolnych czy na koloniach nie trudno o zakażenie wszawicą.

Wszy to pasożyty, które żywią się krwią i mogą żyć maksymalnie 36 godzin poza swoim środowiskiem. Samice wszy składają dziennie od 3 do 10 jaj, zwanymi gnidami. Gnidy są bardzo małe. Ich długośc to ok. 0,8 mm. Cechuje je owalny kształt i brązowy kolor – oddychają za pomocą mikro otworów na szczycie kanalików i żywią się spoiwem, którym są przyklejone do włosa. Po ok. 7 dniach wykluwają się i dojrzewają jeszcze ok. 7-10 dni aby składać kolejne jaja.

Pomiędzy bajki można natomiast włożyć stwierdzenie, że wszy przeskakują z głowy na głowę. By się nimi zarazić musi dojść do bezpośredniego kontaktu. Więc, weź głęboki wdech i zobacz jak możesz pozbyć się wszy u swojego dziecka. Ugryzienia wszy są bardzo nieprzyjemne dla Twojego dziecka – wywołują świąd i czerwone plamki na głowie. Najczęściej pasożytują w tylnej części głowy i za uszami. Kiedy Twoje dziecko ciągle drapie się po głowie i ma czerwone plamki to może być to oznaka wszawicy.

Jak skutecznie pozbyć się wszy – przedstawiamy parę cennych rad.

Zachowaj spokój. Choć wszawica jest chorobą wstydliwą, nie jest to koniec świata. Wytłumacz dziecku, że nie jest to jego winą, że ma wszy i że bez problemu się ich pozbędziecie. Wszy bardzo często pasożytują u dzieci w dzisiejszych czasach, dlatego lepiej przygotować się na ich zwalczenie.

Walcząc z wszawicą czasem trzeba wytoczyć ciężkie działa. Najlepiej sięgnij po sprawdzony preparat na wszy z aplikatorem, który ułatwia nakładanie preparatu na włosy. Ważne, aby do zestawu dołączony był grzebień, którym należy wyczesywać wszy i gnidy. Czasem należy dodatkowo przejrzeć włosy – pasmo po paśmie, ponieważ w kosmkach włosów ukryte są gnidy. Po każdorazowym przeczesywaniu włosów powinieneś czyścić grzebień za pomocą chusteczki. Na rynku dostępne są środki na wszawicę w formie szamponów, płynów lub pianek. Wybierając produkt dla swojego dziecka upewnij się, że kuracja jest jednorazowa, a jej działanie nie wywołuje skutków ubocznych. Większośc produktów na wszawice dostępnych na rynku świetnie radzi sobie z wszami, natomiast tylko nieliczne są w stanie rozpuścić cementowe spoiwo, które łączy gnidę z włosem, dlatego przy wyborze produktu dokładnie przeczytaj ulotkę lub informację na opakowaniu czy produkt zwalcza również gnidy.

Po kuracji należy oglądać skórę dziecka przez 10 dni. Jeśli przed 10 dni nie zauważysz żadnej wszy, możesz świętować triumf ze swoim maluszkiem. Jeśli wszy nadal będą pasożytować na głowie Twojego dziecka, powtórz kurację. Niech oglądanie głowy wejdzie Ci w nawyk. Jeśli odnajdziesz gnidę tuż przy skórze głowy to znaczy, że Twoje dziecko ma nawrót infekcji. Kiedy Twój maluch ma wszy sprawdzaj całą rodzinę. Zakazić się jest bardzo łatwo, dlatego powinieneś liczyć się z tym, że także i Ty możesz przejąć wszy od swojego dziecka. Warto podczas leczenia swojego dziecka przeprowadzić kurację również dla siebie. Na rynku są dostępne produkty w większych opakowaniach przeznaczone dla całej rodziny. Ostrzeż też rodziców w przedszkolu – jeśli inni zachowają podstawowe środki ostrożności, epidemia wszy nie będzie się rozprzestrzeniać. Ostatnim krokiem w walce z wszami będzie odkurzenie zabawek, rzeczy osobistych dziecka oraz wypranie noszonych przez niego rzeczy w 60 stopniach. Odzież dziecka wysusz dokładnie lub wyprasuj gorącym żelazkiem – to pomoże wygnać niechcianych gości maluszka z Twojego domu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here