Pierzga to pożywienie dla pszczoły matki oraz młodych, które ma szereg pozytywnych właściwości dla człowieka. Najlepiej jeść codziennie 1 łyżkę pierzgi dla wzmocnienia naszego organizmu. Można przygotować domowe lekarstwo, zalewając łyżkę pierzgi wodą, wypijając ją następnego dnia na czczo. Pierzga będzie też świetnym wzmocnieniem porannej kawy. Poznajmy parę faktów na temat dobroczynnej pierzgi.
Co to jest pierzga?
Jest to przetworzony przez pszczoły pyłek kwiatowy. Pszczoły upychają w plastrach ula pyłek, który przechodzi fermentację mlekową. Jest to pożywienie na okres jesienno-zimowy, który przeznaczony jest dla pszczoły – matki oraz młodych. Czy wiesz, że pszczoły żywiące się pierzgą żyją znacznie dłużej niż te, które jedzą pyłek? To dowodzi tylko pozytywnych właściwości pierzgi pszczelej. Jaki jest skład pierzgi? Przede wszystkim jest to pyłek kwiatowy, miód oraz wydzielina gruczołów ślinowych pszczół. W jej składzie znajdziemy wiele cennych dla zdrowia witamin – C, B1, B2, B3, B12, A, PP, K, E, H, D, a także mikro- i makroelementów. Pierzga to także żelazo, magnez, cynk, potas, fosfor oraz sód. Jednym słowem całe bogactwo dobroczynnych składników, których tak bardzo potrzebuje nasz organizm. Pozyskanie 1 kg pierzgi wymaga zniszczenia 5-30 zbudowanych przez pszczoły ramek.
Korzyści spożywania pierzgi dla naszego organizmu
Pierzga jest podobna do pyłku kwiatowego. Wyróżnia ją bogaty skład mikrobiologiczny, który przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego człowieka. Pierzgę powinny stosować osoby mające podwyższony cholesterol, ponieważ pierzga reguluje jego poziom w organizmie oraz ogranicza całkowitą ilość lipidów. Pomaga także zahamować rozwój miażdżycy oraz działa pozytywnie na serce.
Stosuje się ją podczas apiterapii w celu poprawienia funkcjonowania układu pokarmowego. Posiada cenne właściwości antybakteryjne, które bywa szczególnie pomocne w okresie jesienno-zimowym. Można dzięki niej pozbyć się reakcji alergicznych.
Pierzga dostarcza substancje odżywcze, co przekłada się na wzmocnienie systemu nerwowego. Warto zastosować pierzgę podczas leczenia depresji lub w celu stymulacji naszej kreatywności. Poleca się ją osobom, które nie tylko pracują umysłowo, ale wykonują prace artystyczną lub kreatywną.Pierzga pomaga zatrzymać starzenie się skory, dzięki antyoksydantom w niej zawartym. Ma także działanie odtruwające.