Jak wygrać z menopauzą?

0
1253

Zobaczmy jakie zabiegi stosować, by cieszyć się pełnią życia podczas menopauzy. Pomogą w tym nie tylko leki, ale i zmiana nastawienia, aktywność fizyczna oraz hobby. Sama przekonaj się, dlaczego menopauza może stać się dla Ciebie „nowym otwarciem”. 

Co to jest menopauza?

Okres menopauzy rozpoczyna się zwykle po 45-50 roku życia i jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Kilka lat przed menopauzą kobiety wchodzą w tzw. klimakterium, czyli czas, w którym zmniejsza się wydzielanie estrogenów przez jajniki. Klimakterium zaczyna się parę lat przed menopauzą i w sumie może trwać do 10 lat oraz może towarzyszyć kobiecie nawet parę lat po menopauzie. Wyróżniamy także okres premenopauzy, który trwa od 5 do 10 lat i jest znakiem, że u kobiety niedługo skończy się okres płodności. Ma to miejsce zwykle między 40 a 47 rokiem życia. Okres menopauzy i klimakterium często powoduje przygnębienie czy frustrację u kobiet. Przedstawiamy parę sposobów, które pozwolą Ci pokonać menopauzę i cieszyć się z życia jak dawniej.

Skuteczne sposoby na wygranie z menopauzą

Menopauza wywołuje uderzenia gorąca. Aby sobie z nimi poradzić w razie ich wystąpienia oddychaj spokojnie przez nos, wypuszczając powietrze ustami. Jeśli inne czynniki według Ciebie potęgują ten objaw – np. kawa, alkohol, gorące pomieszczenia – to unikaj ich, by poprawić swoje samopoczucie. To z pewnością pomoże!

Dodatkowo pocenie się w nocy, które jest tak znamienne podczas menopauzy, nie powinno spędzać Ci snu z powiek. Przecież spokojny sen jest gwarantem dobrze rozpoczętego dnia! W razie wystąpienia nocnych problemów stosuj wkładanie specjalnych żeli pod poduszkę, które będą wcześniej przechowywane w zamrażalniku. To powinno pomóc ukoić przykre dolegliwości. Menopauza czy poprzedzające je klimakterium często przekłada się na nie najlepszą kondycję psychiczną. Jesteś wtedy zdenerwowana, apatyczna, często przygnębiona, ponieważ kończy się jeden z etapów Twojego życia. Kres zdolności do prokreacji, zbija z tropu niejedną silną kobietę. Ale nie poddawaj się – środkiem na zły nastrój niech będzie aktywność fizyczna. Znajdź aktywność, dopasowaną do swoich możliwości i preferencji. Idealna będzie joga, tai-chi, aerobik, bieganie czy crossfit.

Negatywne objawy – np. suchość pochwy pokonaj stosowaniem odpowiednich preparatów z apteki, które pomogą Ci wygrać z tym problemem. Nie rezygnuj z seksu – potraktuj to jako „drugą młodość” i ciesz się z tej przyjemności ze swoim partnerem jak najdłużej! To pomoże Ci się zrelaksować i lepiej funkcjonować w życiu.

Migreny pokonasz nie tylko lekami na tę przypadłość, ale i odpoczynkiem oraz regularnym jedzeniem. Nie przejmuj się siwiejącymi czy wypadającymi włosami. Jeśli na twojej twarzy pojawią się pryszcze, stosuj renomowane kosmetyki oraz toniki – pomogą Ci się ich pozbyć. Podczas menopauzy zaczniesz mieć kłopoty z pamięcią. Nie można patrzeć na to bezczynnie. Czytaj dużo, ucz się nowych rzeczy lub znajdź nowe hobby. Może zaczniesz uczyć się nowego języka, jeździć na rowerze czy podróżować? Świat stoi przed Tobą otworem, szczególnie podczas menopauzy.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dbać o odporność dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here