Jaki jest związek pomiędzy bólem głowy a menstruacją u kobiet?

0
1291

Według badań aż 30% kobiet z PMS zauważyło u siebie takie dolegliwości jak bóle głowy czy napady migreny. Dziś omówimy związki bólu głowy z menstruacją kobiet, koncentrując się na przyczynach tego stanu rzeczy.   

Napady migreny u kobiet trwają dłużej niż u mężczyzn. Bardzo często migrena występuje w okresie okołomiesiączkowym i są poprzedzone aurą wzrokową. Jeśli występują inne objawy, uważa się je za nietypowe i zleca przeprowadzenie badania neuroobrazowego. Celem badania jest wykluczenie objawowego charakteru migreny. Poniżej przyjrzymy się szczegółowo korelacji pomiędzy miesiączką a migrenami i spróbujemy naukowo wytłumaczyć tę zależność[1].

Ból a związek z PMS

PMS to (PreMenstrual Syndrome, PMS) – inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego. Objawami PMS są ból, tkliwość, wzrost masy ciała czy gorszy nastrój. Co ciekawe aż 30% kobiet z PMS zauważyło u siebie takie dolegliwości jak bóle głowy czy napady migreny. Dodatkowo zespół napięcia przedmiesiączkowego stwierdzono się u 64% pacjentek z migreną miesiączkową i u 33% kobiet z migreną związaną z miesiączką. Naukowcy odkryli korelację pomiędzy natężeniem objawów PMS i zwiększeniem się dolegliwości migrenowych. Odpowiadać za to może wzrost działania estrogenów w 2 fazie cyklu, co ma związek z cyklami bezowulacyjnymi bądź niewydolnością ciałka żółtego. Inną z przyczyn może być podwyższone stężenie prolaktyny i nagromadzenie wody w przestrzeni pozakomórkowej.

 

Migrena a fazy cyklu miesiączkowego

Istnieje zależność pomiędzy żeńskimi hormonami płciowymi a migreną. Najczęściej ból głowy zaczyna się dwa dni przed miesiączką do trzeciego dnia cyklu. Jeśli kobieta ma migrenę powiązaną z miesiączką, bóle głowy mogą pojawić się też w innych fazach cyklu. Aż 35-51% kobiet posiada cierpi na migrenę powiązaną z miesiączką. Jakie są tego przyczyny? Odpowiada za to spadek stężenia estrogenów w późnej fazie lutealnej po wielodniowym okresie wysokiego stężenia tych hormonów.  Niebagatelny wpływ może mieć obniżenie stężenia serotoniny, które finalnie przyczynia się do uwalniania prostaglandyn w pierwszej dobie cyklu i powoduje ból głowy.

Co jeszcze może wywołać migrenę?

Około 13-18% populacji kobiet cierpi na migrenę. Nie tylko menstruacja jest za nią odpowiedzialna. Migrenę może wywołać nieregularny lub zbyt długi sen, stres, spożywanie czerwonego wina, kofeina, żywność zawierająca glutaminian lub aspartam czy też leki rozszerzające łożysko naczyniowe[2].

 

 

 

 

 

 

 

 

[1]https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/viewFile/19901/15604 (dostęp 12.12.17r. godz. 13:30)

 

[2] https://s3.amazonaws.com/rdcms-iasp/files/production/public/Content/ContentFolders/GlobalYearAgainstPain2/HeadacheFactSheets/2-Migraine_Polish.pdf (dostęp. 12.12.17 r. godz. 11:00).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here