Jak groźne może być wirusowe zapalenie błędnika?

0
2088

Wirusowe zapalenie błędnika bardzo często jest wywoływane przez zapalenie ucha środkowego, serwując pacjentowi dotkniętemu tą chorobą nieprzyjemne objawy, takie jak: zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy wymioty. Zobaczmy, co charakteryzuje tę chorobę i jak z nią walczyć. 

Choroba, która żywi się powikłaniami

Ta choroba najczęściej jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Inną przyczyną może być toksoplazmoza czy też przebyte urazy pokroju złamania kości skroniowej tudzież choroby autoimmunologiczne czy też układowe. Czasem bakterie mogą być wywołane przez wirusy takie jak: świnka, różyczka, odra, grypa, ospa czy półpasiec. Bez względu na przyczynę zapalenia, nie możemy bagatelizować tej choroby, która może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Poznajmy objawy zapalenia błędnika

Jeśli masz zaburzenia równowagi podczas chodzenia, towarzyszą im zawroty głowy i szum w uszach o niejednostajnym natężeniu to znaczy, że możesz cierpieć na zapalenie błędnika. Nie wpadaj wówczas w panikę, uspokój się i udaj się do lekarza, który wystawi ostateczną diagnozę. Bardzo często tej chorobie towarzyszy pogorszenie słuchu, a w skrajnych przypadkach nawet jego utrata. Pacjenci cierpiący na zapalenie błędnika muszą zmagać się z nieprzyjemnymi objawami jak: nudności i wymioty, a także często towarzyszy im osłabienie organizmu oraz zmęczenie. Pacjenci skazani są także na oczopląs, czyli drganie gałek ocznych.

Nie da się zdiagnozować zapalenia błędnika na własną rękę – niezbędna jest diagnoza otolaryngologa. Specjalista dokona wówczas otoskopii, czyli badania sprawdzającego funkcjonowanie aparatu słuchowego. Inne badanie, jakie wykonuje specjalista, to audiometria. Jednak te dwa badania nie dadzą pełnego obrazu choroby. Aby tak się stało, należy wykonać RTG kości skroniowej oraz tomografię komputerową głowy. Tylko wtedy diagnoza może zostać potwierdzona w 100%. 

Leczenie

Jeśli masz zapalenie błędnika, zostaniesz hospitalizowany i poddany antybiotykoterapii. Tylko ona potrafi zlikwidować stan zapalny. Leczenie będzie odbywać się w oddziale otolaryngologicznym. Jeżeli stan zapalny jest poważny czasem wymaga interwencji chirurgicznej, która polega na usunięciu ogniska zapalnego. Wykonuje się wówczas mastoidektomię oraz labirynthektomię. Jeśli stan zapalny jest mniej zaawansowany czasem lekarz przeprowadza drenaż ucha środkowego, co ułatwia odpływ wydzieliny zalegającej w błędniku.

Problemy z błędnikiem mogą mieć różne twarze. To nie tylko wirusowe zapalenie błędnika, ale i choroba Meniére’a (wodniak błędnika), otoskleroza, guz w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego.

Jeśli odczuwasz, którykolwiek z podstawowych objawów zaburzeń z błędnikiem jak: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, dźwięki w uszach czy drganie gałek ocznych, udaj się do specjalisty, który zleci pogłębioną diagnostykę.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here