Dlaczego jesienią i zimą atopowe zapalenie skóry się zaostrza?

0
1434

Właśnie jesienią i zimą powstają czynniki, które sprzyjają rozwojowi Atopowego Zapalenia Skóry. Dużo przebywamy wówczas w ogrzewanych pomieszczeniach, a to przekłada się na przesuszenie skóry, które wywołuje uporczywy świąd. Dodatkowo roztocza kryjące się w zakamarkach mieszkania mogą zaostrzać jego objawy. Do tego dochodzi stres w pracy czy rozpoczęcie się studiów, a to potęguje objawy AZS.

Jesień i zima może zaostrzać objawy AZS. Wynika to np. z  rzadszego wietrzenia mieszkania, spowodowanego niską temperaturą na dworze. Wówczas tworzą się sprzyjające warunki do rozwoju alergenów oraz grzybów pleśniowych. W okresie jesienno-zimowym z powodu ciepłego ubierania się, często przegrzewamy swoje ciało, co przyczynia się do nasilenia świądu skóry u alergików. Co jeszcze sprzyja rozwojowi AZS? Z pewnością zakładanie wełnianych swetrów, które powodują „gryzienie”. Ostatnim czynnikiem zaostrzającym AZS jest rozpoczęcie pylenia olchy oraz leszczyny, które przypada na luty.

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry?

AZS jest chorobą alergiczną, uwarunkowaną genetycznie. Powstaje w wyniku złożonych zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego (m.in. nadprodukcji immunoglobuliny E odpowiedzialnej za reakcje alergiczne) i nerwowego. Jej wiodącą przyczyną jest powstanie szczególnych cech skóry atopowej takich jak: suchość, skłonności do rogowacenia czy swędzenia. Rodzice – alergicy zwiększają szansę na zachorowanie dziecka w 70%.

Poznaj metody walki z Atopowym Zapaleniem Skóry

Zapoznajmy się z zasadami, które pomogą nam walczyć z negatywnymi skutkami AZS. Kupuj preparaty w aptekach, które są dedykowane skórze atopowej. Tylko staranna pielęgnacja i unikanie czynników drażniących poprawia stan skóry. Warto wiec zapamiętać kilka ważnych zasad. Po powrocie do domu zimą stosuj krótkie prysznice zamiast długich kąpieli, które mają negatywny wpływ na skórę. W razie swędzenia należy smarować skórę kremem przeznaczonym do skóry atopowej lub zażyć środek przeciwalergiczny. Zadbaj o usunięcie roztoczy z domu, zmieniając często pościel oraz sprzątając dom tylko na mokro.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here