Candidoza – czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat grzybicy układu pokarmowego

0
13144

Grzybica układu pokarmowego to poważna choroba, z którą walczy się za pomocą leczenia farmakologicznego. Konieczne jest wyeliminowanie z diety glutenu. Zobaczmy, jakie są objawy i sposoby leczenie tej choroby.

Candida: objawy

Rozwój tej jednostki chorobowej datuje się na początek lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to  upowszechniła się antybiotykoterapia oraz leki przeciwwrzodowe. Skutek tego stanu rzeczy przełożył się na obniżenie pH żołądka.  Skutkowało to obniżoną odpornością pacjentów, która miała prowadzić do przerostu drożdżaków. Objawy tej choroby charakteryzują się pleśniawkami w układzie pokarmowym, zakażeniem skóry w wilgotnych partiach pachwin, stanami lękowymi, zmęczeniem, zgagą, bólem brzucha oraz zaburzeniami trawienia.

Często w związku z zakażeniem Candida u osób starszych, przewlekle hospitalizowanych, niedożywionych oraz leczonych antybiotykami występuje biegunka. Cechuje się częstym oddawaniem wodnistych stolców bez patologicznych domieszek[1].

Jak leczyć?

Kandydoza leczona jest farmakologicznie dopasowując środki do stanu chorego. Dodatkowo lekarz powinien zlecić zmianę żywienia, która opiera się na wyeliminowaniu węglowodanów. Nie można jeść za dużo owoców oraz produktów na bazie glutenu – takich jak zboża, pszenica, owies, żyto czy jęczmień. Zaleca się jedzenie cebuli, czosnku, mięsa z indyka, królika oraz cielęciny. Na wagę złota będą świeże warzywa oraz spożywanie dużej ilości wody. Nie należy zapominać o probiotykach z apteki np. Active Flora baby, które pomogą odbudować równowagę mikroflory w jelitach.

Często przy tej chorobie mamy do czynienia z zespołem nadwrażliwości na grzyby Candida, którego teoria została opracowana w 1983 roku przez Crooka i Trussa. Dowodzą, że kolonizacja grzybów w przewodzie pokarmowym oraz błon śluzowych jest skutkiem stosowania antybiotyków o szerokim zakresie działania, antykoncepcji doustnej, produktów na bazie cukru oraz ciąży.

Jakie są objawy towarzyszące zespołowi nadwrażliwości na grzyby Candida? Jest to pieczenie w dołku sercowym, biegunka, wzdęcia oraz zaparcia. Inne objawy, jakie będą im towarzyszyć to zapalenie zatok, kichanie czy też swędzenie lub pieczenie pochwy.

[1] https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a3752/Zakazenie-Candida-albicans-a-biegunka-u-dzieci.html (dostęp 24.04.18 godz. 9:30).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here