Wosk pszczeli stosuje się zarówno do produkcji świec, jak i kosmetyków. Wosk pszczeli ma także zdrowotne właściwości – pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych oraz chorób serca. Więcej dowiecie się z artykułu.
Znany jest od 4,5 tysiąca lat i powstaje w wyniku wytwarzania miodu przez pszczoły. Kilogram wosku powstaje przy zużyciu 3,6 kg miodu. Co znajdziemy w jego składzie? Kwasy tłuszczowe, węglowodory, minerały oraz substancje aromatyczne. Dzięki chryzynie wosk pszczeli jest naturalnym antybiotykiem. Dzięki flawonoidom ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. Beta-karoten sprawia, że wykazuje możliwości odnawiające. Jest też bogatym źródłem witaminy A oraz zawiera kwas palmitynowy oraz masłowy.
Jakie ma zastosowanie?
Wytwarza się z niego drogie świece oraz jest dodatkiem do kremów, maści, past i plastrów w kosmetyce. W stomatologii używa się go do odlewów zębów lub jako środek czyszczący. Tworzy się z niego kredy olejne oraz woskowane papiery w branży leśnej. Oczywiście jest wykorzystywany do produkcji środków konserwujących drewno i skórę.
Na jakie choroby pomaga? Wykorzystuje się go do wsparcia leczenia chorób górnych dróg oddechowych oraz chorób serca. Coraz częściej jest składnikiem suplementów diety lub pojawia się na stołach Polaków jako naturalne wsparcie leczenia wielu chorób i dolegliwości. Stosuje się go jako środek do leczenia oparzeń i ran.
Z wosku pszczelego produkowane są kosmetyki, których główną cechą jest działanie nawilżające, natłuszczające oraz regenerujące. Są składnikiem mleczka oczyszczającego, toników pielęgnacyjnych, balsamów do ciała, kremów do cery. Produkuje się kremy nawilżające z udziałem wosku pszczelego oraz witamin: A, E, F, które łagodzą podrażnienia i regenerują skórę. W hydrotonikach zawierających wosk pszczeli znajdziemy właściwości nawilżające oraz poprawiające elastyczność skóry. Inne kosmetyki z woskiem pszczelim odświeżają oraz oczyszczają skórę oraz chronią ją przed pojawianiem się stanów zapalnych.