Jakie mogą być objawy wszy u dzieci i młodzieży?

0
1201

Wszy to wciąż palący problem w przedszkolach i szkołach, mimo postępu cywilizacyjnego i coraz większej świadomości rodziców. Jeśli w skupisku dzieci pojawiają się wszy, bardzo łatwo jest się nimi zarazić na skutek dotykania zabawek czy używania swoich ubrań. Poznajmy podstawowe objawy wszy, by potrafić je zdiagnozować oraz skutecznie się ich pozbyć. 

Jak rozpoznać wszy?

Wszy upodobały sobie duże skupiska ludzkie takie jak: przedszkola czy szkoły, gdzie dzieci zarażają się nimi na skutek używania tych samych zabawek, szczotek, czapek czy po prostu podczas wspólnej zabawy. Podstawowe objawy wszawicy to swędzenie na głowie, które jest szczególnie intensywne w okolicy potylicy, ciemienia oraz skroni. Pojawiają się także charakterystyczne zaczerwienienia na głowie – za uszami i na linii włosów. Trzecią oznaką wszy u Twojego dziecka są przeczosy – czyli zadrapania oraz ranki, które powstają na powierzchni głowy w wyniku drapania. Na głowie chorego dziecka dostrzegalne są także kołtuny, czyli włosy, które są zlepione za pomocą ropno-surowiczej wydzieliny[1].Objawami jest także uczucie poruszania się czegoś po skórze głowy lub włosach, obecność jaj wszy – czyli gnid. Objawami są także poruszające się wszy, które możemy zobaczyć gołym okiem. Mniej oczywistym objawem są powiększone węzły chłonne szyi. Warto wiedzieć, że swędzenie głowy nie musi od razu towarzyszyć wszawicy, często pojawia się dopiero po paru tygodniach.

Jaką profilaktykę stosować, by uchronić się przed wszami?

Po pierwsze należy stosować akcje edukacyjne w przedszkolach i szkołach, które nauczą dzieci, że nie należy nosić ubrań kolegów czy koleżanek szczególnie czapek czy szczotek do włosów. Należy uczyć prawidłowych nawyków higienicznych. Po drugie należy przeprowadzać cyklicznie badania kontrolne przez higienistki. Trzecim aspektem jest pielęgnacja – czyli częste mycie włosów, codzienne czesanie ich oraz stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie włosów. Osoby o długich włosach powinny regularnie je związywać.

Leczenie

Postaw na preparaty na wszy w postaci żelu, lotionu, szamponu lub kremu na wszy. Kuracja polega na zastosowaniu preparatu na włosy. Sprawdzonym i godnym polecenia preparatem jest Parasidose, który potrafi skutecznie pozbyć się wszy już podczas pierwszego stosowania. (linkowanie do strony www). Później należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem od nasady aż po same końce. Po użyciu grzebienia należy go zamrozić lub zanurzyć w gorącej wodzie. Taka kuracja powinna zostać powtórzona po 7 – 10 dniach. Przy zakupie preparatu na wszy zwróćmy uwagę, by dany preparat miał działanie potwierdzone badaniami klinicznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1]  www.gis.gov.pl (dostęp 24.11 godz. 15:00)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here