Zima zła : poznajmy najczęstsze choroby, którymi może zarazić się Twoje dziecko zimą

0
1670

Zimą nasze dzieci są narażone na wiele chorób, o których nawet nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Do najczęstszych przypadłości, które pukają do naszych drzwi, kiedy temperatura spadnie poniżej zera zaliczamy: katar, kaszel, gorączkę oraz ból gardła. Istnieją jeszcze poważniejsze choroby, które zimą zbierają plony wśród dzieci. Dowiedźcie się jakie.

Często dziecko nie jest w stanie w tym okresie ustrzec się przed infekcjami, ponieważ czają się wszędzie. Niemowlaki nie mają jeszcze wykształconego w pełni układu  odpornościowego, dlatego tym trudniej jest im walczyć z drobnoustrojami. Jak wspomóc walkę z przeziębieniami zimą? Stosuj się do podstawowych zasad higieny, dawaj dziecku sprawdzone produkty z apteki profilaktycznie, hartuj wychodząc regularnie na spacery. Możesz sięgnąć też po domowe sposoby radzenia sobie z katarem, kaszlem oraz bólem gardła – takie jak: płukanki lub napary ziołowe.

Nieco poważniejszą chorobą, która lubi zimę, jest RSV – respiratory synctial virus, inaczej wirus  syncytium nabłonka oddechowego. Wirus atakuje układ oddechowy dziecka i jest groźny, ponieważ często jego objawy łatwo pomylić z przeziębieniem. Może prowadzić do zapalenia oskrzelików oraz płuc. Objawami są: świszczący oddech oraz problemy z oddychaniem czy też niebieskie zabarwienie warg. W przypadku podejrzenia RSV od razu zgłoś się do lekarza.

Inną chorobą występującą w zimie jest różyczka. Objawia się zatkanym nosem, gorączką oraz kaszlem, dlatego często można je pomylić z przeziębieniem.  Dopiero w drugim stadium dziecko boryka się z plamistą wysypką, która bierze swój początek na klatce piersiowej.

Nieżyt żołądka i jelit także może zaatakować Twojego maluszka. Wywołują go wirusy, a objawami są wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Nieżyt żołądka i jelit to inaczej grypa żołądkowa, która nieustannie jest na ustach rodziców dzieci w żłobkach i przedszkolach. W leczeniu niezbędna jest lekkostrawna dieta oraz probiotyk, mający korzystny wpływ na przeciwdziałanie biegunkom i w naprawieniu flory bakteryjnej. Można także podawać maluszkowi roztwór elektrolitowy.

Często zmorą dzieci zimą jest wywołana przez bakterie paciorkowa, angina. Przenoszona jest drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo zarazić się nią w miejscach, w których przebywają zakażone dzieci. Objawy to ból gardła, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz ból brzucha. Leczenie anginy odbywa się za pośrednictwem antybiotyku.

Grypa – to hasło słyszymy niemal codziennie. Jej aktywność zwiększona jest także zimą. Powoduje wysoką gorączkę, bóle kości, stawów oraz głowy, kaszel, dreszcze, a czasem i wymioty oraz biegunkę. Często trwa dłużej niż tydzień, a nieskuteczne leczenie może prowadzić do powikłań – np. zapalenia płuc.

Przeziębienie to zimowa przypadłość, która jest najmniej groźna, ale z kolei najczęściej dopada nasze dzieci. Objawami są gorączka, przekrwienie śluzówki, kaszel, katar oraz ból gardła. W przypadku przeziębienia należy nawadniać organizm oraz pozwalać mu odpoczywać. Dodatkowo można wspomagać leczenie suplementami diety z apteki, które łagodzą jego objawy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here