Astma oskrzelowa: objawy i leczenie

0
1348

Astma oskrzelowa, inaczej dychawica to przewlekła choroba zapalna, wywoływana przez infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Jest to choroba nieuleczalna, która powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Jednak z astmą oskrzelową można normalnie żyć. Co powinniśmy wiedzieć o astmie oskrzelowej? Przedstawiamy poradnik pierwszego kontaktu, który pozwoli Ci stwierdzić czy Twoje dziecko ma astmę.

Jakie wywołuje objawy?

Charakterystycznym objawem astmy jest świszczący oddech, duszności, uciążliwy kaszel, obrzęk błony śluzowej oraz ucisk. Jednak dzięki dobrze dobranemu leczeniu – z astmą można normalnie funkcjonować. Znamienne u astmatyków są napady duszności, które często kończą się odpluwaniem wydzieliny.
Aby wykryć astmę u pacjenta należy udać się na wywiad do lekarza. O przyczynach tej choroby decyduje zespół czynników, które można podzielić na genetyczne oraz środowiskowe. Do genetycznych czynników zaliczamy predyspozycje genetyczne pacjenta – ktoś w rodzinie cierpiący na astmę może sprawić, że my także będziemy narażeni genetycznie na tę chorobę. Genetyczne predyspozycje mogą być uaktywnione przez alergeny obecne w najbliższym otoczeniu czy też przewlekłe infekcje dróg oddechowych. Czynniki środowiskowe to z kolei : zanieczyszczenie powietrza, alergeny, dym czy roztocza. Kontakt z tymi zagrożeniami może przyczynić się do uaktywnienia lub nasilenia się choroby.

Jak leczyć astmę oskrzelową?

Leczenie opiera się głównie na podawaniu sterydów wziewnych, które działają tylko w miejscu podania, więc nie są groźne dla reszty organizmu. Sterydy bierze się za pośrednictwem inhalatora – jego prawidłowe i regularne używanie korzystnie wpływa na łagodzenie objawów choroby. Można normalnie pracować, uczyć się i uprawiać sporty – choroba nie jest przeszkodą w codziennym życiu.
To właśnie wziewne glikokortykosteroidy wpływają na rozszerzanie oskrzeli, zapobiegając dusznościom. Lekarze stosują także terapie polegającą na połączeniu leku rozkurczowego z glikokortykosteroidem, który ma działanie przeciwzapalne. Skutkiem takiej terapii jest rozszerzenie oskrzeli przy jednoczesnym zlikwidowaniu stanu zapalnego.
Ważne jest, by by wykryć astmę jak najwcześniej, wówczas jesteśmy w stanie ograniczyć negatywne objawy tej choroby do minimum. Dlatego w razie podejrzeń o astmę powinieneś skonsultować się z lekarzem w kwestii swojego dziecka. Badania, które wykonuje się w celu potwierdzenia astmy u dziecka to: spirometria, testy alergiczne skórne, badanie krwi na obecność krwinek kwasochłonnych, szczytowy przepływ oddechowy, test prowokacji oskrzeli etc. Twój lekarz powie Ci, które z nich będą dopasowane do wieku dziecka i pomogą potwierdzić lub wykluczyć astmę u malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here