Czy wiesz, że po szczepieniu może wystąpić gorączka?

0
1421

Mimo, iż niemowlaki przychodzą na świat z naturalnymi przeciwciałami to są jednak one tymczasowe i potrzebna jest im ochrona w postaci szczepień. Wystąpienie gorączki po szczepieniu jest normalne i nie powinno dawać powodów do niepokoju.

Organizm dziecka traktuje szczepionkę jak ciało obce, dlatego broni się za pomocą wzrostu temperatury. Wysoka temperatura pozbywa się bakterii oraz wirusów. Pomaga produkować organizmowi większą ilość białych krwinek, które ochronią niemowlę. Oprócz gorączki na skórze niemowlaka może pojawić się obrzęk skóry, zaczerwienienie etc. Są różne rodzaje gorączki po szczepieniu. Powinna ustąpić max. po kilku dniach. Dziecko może być bardziej płaczliwe w tym czasie. Jakie inne objawy towarzyszą podwyższonej temperaturze po szczepieniu? Może to być świszczący oddech, trudności z oddychaniem, nieregularne bicie serca.

Gorączka może wystąpić parę godzin lub parę dni po szczepieniu. Jest to jeden z odczynów poszczepiennych. Jest to oznaka prawidłowego wykonania gorączki. Nie jest jednak dobrym objawem wysoka gorączka – może to być oznaka złego podania szczepionki lub jej niskiej jakości. Czasem jest to wynik reakcji uczuleniowej na któryś ze składników.

Czasem jest to skutek obniżonej odporności, wystąpienia chorób przewlekłych np. dziecięce porażenie mózgowe.

Najczęściej gorączka występuje po szczepieniu na odrę, różyczkę oraz świnkę. Po szczepieniu dziecko należy obserwować parę dni. Czasem mogą pojawić się groźniejsze powikłania po szczepionce, dlatego wówczas trzeba od razu zgłosić się do lekarza.

Czy wiesz, że o gorączce można mówić jak temperatura osiągnie poziom 38 stopni Celsjusza lub wyższy. Stan podgorączkowy to 36,7-38 stopni Celsjusza. Jest to proces korzystny, ponieważ wytwarza się wówczas więcej przeciwciał oraz uniemożliwia się namnażanie się patogenów. Wysoka gorączka jest niebezpieczna dla zdrowia i życia dziecka.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here