Jak rozpoznać i wyleczyć zapalenie ucha u dziecka?

0
1223

Zapalenie ucha środkowego jest zmorą maluszków do trzeciego roku życia, później zachorowalność na tę przypadłość drastycznie spada. Najczęściej na tę chorobę zapadają dzieci w okresie jesienno-zimowym i może mieć ona łagodny przebieg – wówczas leczymy dziecko bez antybiotykoterapii. Czasem zapalenie ucha nie przechodzi i może przerodzić się w przewlekłe zapalenie ucha, co ma bardzo negatywne skutki dla dziecka. Dowiedźcie się jakie. 

Zapalenie ucha u dzieci – przyczyny

Wywołane jest przez bakterie  – Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae – czyli te same, które są odpowiedzialne za zapalenie gardła i krtani. Inne przyczyny wywołujące zapalenie ucha środkowego to: niedojrzałość układu odpornościowego, nieprawidłowa budowa podniebienia, alergia, przerost migdałków czy też zbyt szeroka trąba słuchowa oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Zapalenie ucha najczęściej występuje u dzieci do 3 lat i często jest skutkiem przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Dzieci zwykle chorują w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zbagatelizujemy ostre zapalenie ucha u dziecka lub podejmiemy nieadekwatne leczenie, grozi to przewlekłym zapaleniem ucha. Jest ono bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić nawet do utraty słuchu. Konieczna wówczas jest antybiotykoterapia.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?

Maluch reaguje płaczem, który spowodowany jest uciskiem bębenka przez płyn gromadzący się w uchu. Często u dzieci do 2 roku życia występują typowe objawy takie jak: gorączka, niepokój, kłopoty ze snem, biegunka czy wymioty. U starszych zapalenie ucha przebiega nieco inaczej – towarzyszy mu ból brzucha, (szczególnie w nocy) oraz szumy uszne. W skrajnych przypadkach dochodzi do pęknięcia błony bębenkowej. Najgorzej jak u niektórych dzieci nie pojawiają się żadne wyraźne dolegliwości do momentu wystąpienia wycieków z ucha. Wówczas rodzice bardzo łatwo mogą zlekceważyć objawy zapalenia ucha, co zawsze prowadzi do eskalacji choroby lub powikłań.

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

W pierwszym etapie choroby stosuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Jeżeli zapalenie ucha środkowego się rozwija, lekarz przepisuje antybiotyk. Leczenie trwa zwykle 7-10 dni. Jeżeli zapalenie ucha nie ma znamion przewlekłego zapalenia to dolegliwości powinny ustąpić. Antybiotyk zmniejsza ryzyko powikłań. W razie braku stosowania adekwatnego leczenia można narazić dziecko na niedosłuch. Występują też powikłania wewnątrzskroniowe: zapalenie wyrostka sutkowatego, niedowład lub porażenie obwodowe nerwu twarzowego, zapalenie ucha wewnętrznego. Najrzadsze są powikłania wewnątrzczaszkowe, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu lub móżdżku, zakrzepowe zapalenie zatoki esowatej. W wyniku powikłań stosuje się różne typy leczenia. Na przykład powikłania wewnątrzskroniowe i wewnątrzczaszkowe leczy się operacyjnie oraz stosuje się antybiotykoterapię celowaną.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here