Powikłania w anginie – jakie konsekwencje dla Twojego zdrowia?

0
1073

Angina nie zawsze przebiega standardowo. Często możemy dostać powikłań, które mają bardzo drastyczny przebieg.

Czym jest angina?

Często może być mylona z przeziębieniem lub infekcją wirusową. Jest to ostre zapalenie migdałków. Objawami anginy są – wysoka gorączka, wymioty, dreszcze, bóle w stawach, bóle brzucha oraz ostry ból gardła. Oczywiście towarzyszy mu apatia. Angina wywoływana jest przez bakterie – paciorkowce i trzeba leczyć ją antybiotykami. Aby stwierdzić anginę wykonuje się lateksowy test, wykrywający antygen paciorkowca. Aby określić prawdopodobieństwo występowania anginy stosuje się skale – Centora-McIsaaca, Walsha. Zakażenie paciorkowcem można zdiagnozować za pośrednictwem wymazu z gardła.

Powikłania, których powinieneś się wystrzegać

Angina paciorkowcowa wywołuje najczęściej ropień okołomigdałowy, zwłaszcza u pacjentów, którzy nie brali antybiotyku. Jak objawia się to powikłanie? Szczękościskiem, problemami z przełykaniem czy jednostronnym obrzękiem podniebienia. Powikłania anginy mogą przyczynić się do zapalenia ucha środkowego oraz zapalenia zatok obocznych nosa. Każde z tych powikłań jest bardzo groźne dla zdrowia, dlatego w razie ich wystąpienia, a od razu powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

Przyjrzyjmy się teraz powikłaniom nieropnym – są to gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek oraz sepsa. Przyczyną zapalenia nieropnego jest reakcja układu immunologicznego na infekcję paciorkowcową. Co to takiego gorączka reumatyczna? Pojawia się 2-3 tygodnie po anginie i charakteryzuje się gorączką, zapaleniem dużych stawów, zapaleniem serca, pląsawicą czy guzkami podskórnymi. Jak je rozpoznać? Chory ma podwyższone parametry – OB, CRP, ASO. Choroba wymaga hospitalizacji a jej konsekwencjami może być wystąpienie wady serca.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek można zaobserwować po ok. 3 tygodniach po zakończeniu anginy. Chory ma obrzęki pod oczami, podwyższone ciśnienie tętnicze, obecność białka w moczu. Tę przypadłość leczy się podawaniem penicyliny, leków moczopędnych oraz obniżających nadciśnienie tętnicze. Najgroźniejszym powikłaniem po przebytej anginie jest sepsa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here