Rany w jamie ustnej – jak sobie z nimi radzić?

0
4642

Rany w jamie ustnej dotykają wielu ludzi, a ich przyczyną jest nie tylko noszenie aparatów ortodontycznych, ale i nieprawidłowe używanie nici czy szczoteczek dentystycznych. Rany w jamie ustnej mogą rodzić trudności z jedzeniem i piciem, dlatego warto dowiedzieć się jak ich unikać, a gdy już wystąpią, skutecznie im przeciwdziałać.

Jakie są przyczyny? 

U wielu pacjentów urazy te powoduje szereg czynników. Do najpopularniejszego z nich zalicza się nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wybieramy szczoteczki o nieodpowiedniej twardości oraz zbyt mocno szczotkujemy zęby, co prowadzi do ran w jamie ustnej czy sprzyja powstawaniu aft. Złe użytkowanie nici dentystycznych także przekłada się na powstawanie uszkodzeń śluzówki jamy ustnej. Inne przyczyny to złe użytkowanie lub nieprawidłowe dopasowanie aparatów ortodontycznych, które są noszone przez coraz większą liczbę ludzi. One też sprzyjają drobnym urazom jamy ustnej. Jeśli mamy źle założone wypełnienia to one także mogą wywoływać rany w jamie ustnej. Innym problemem są nieleczone wady zgryzu oraz przegryzanie wewnętrznej części policzków, co jest częstym zjawiskiem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Jak walczyć z ranami jamy ustnej?

Metody walki są często bardzo prozaiczne. Wystarczy zmienić szczoteczkę do zębów i pożegnać się z widmem ran jamy ustnej na długo. Często to nie wystarcza, wówczas trzeba udać się do specjalisty i na fotelu stomatologa pożegnać się z problemem, za sprawą lepszego dopasowania protetycznego. Jeśli nie chcemy sięgać po suplementy diety możemy spróbować walki z ranami domowymi sposobami. Idealne będą płukanki ziołowe – naszym wybawcą będzie tutaj szałwia oraz roztwór wody utlenionej.

Można też spróbować preparatów, które niwelują rany w jamie ustnej za sprawą dobroczynnych składników, zawartych w swoim składzie. Mają one formę żelu, co bardzo ułatwia aplikację, a ich działanie polega na przyspieszeniu gojenia się ran i obniżeniu bólu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here