Pleśniawki wywoływane są przez drożdżaki – Candida albicans, występujące w jamie ustnej i przełyku. Jakie są przyczyny powstawania pleśniawek? Jak je skuteczne leczyć? Odpowiedź znajdziecie w artykule.
Co to są pleśniawki i jak je zdiagnozować?
Pleśniawki występują w formie białego nalotu na błonie śluzowej jamy ustnej. Można je spotkać także w jamie ustnej i przełyku osób zdrowych. Najczęściej pojawiają się na języku. Mają postać białych, bezkształtnych plamek. Pleśniawkom towarzyszy ból i dyskomfort, ponieważ powodują trudności w przełykaniu czy gryzieniu. Diagnoza tej przypadłości nie należy do prostych, dlatego będąc u lekarza w gabinecie powinniśmy dokonać wymazu pleśniawek. Potem lekarz przeprowadzi badanie mikrobiologiczne. Leczenie jest zależne od przypadku – stosuje się leki przeciwgrzybicze lub zaleca stosowanie naparów czy płukanek z ziół na bazie szałwii. Jeżeli pleśniawki wywołają infekcję grzybiczą to należy stosować preparaty doustnie. W przypadku poważniejszej infekcji lekarz zmuszony jest przepisać antybiotyk na pleśniawki.
Co zrobić, by nie zarazić się pleśniawkami?
Złota zasada dotycząca profilaktyki to przestrzeganie higieny osobistej. Nie powinno się używać tych samych ręczników czy sztućców podczas stykania się z osobą chorą. Szczególnie uważajmy na kontakt z zakażonymi pociechami – wówczas o zarażenie się nie trzeba się bardzo starać. Zachowując podstawowe środki ostrożności jesteśmy w stanie nie zarazić się pleśniawkami.
Przyczyny
Wywołują je drożdżaki Candida albicans, które są częścią flory jelitowej. Znajdują się także w jamie ustnej osób zdrowych, a rozwój zakażenia może być wywołany przez szereg czynników takich jak: osłabienie odporności, choroby – u osób z nowotworem czy zarażonych wirusem HIV i niewyrównaną cukrzycą. Pleśniawki pojawiają się także w wyniku niedożywienia czy nieprawidłowej diety oraz podczas antybiotykoterapii. Pleśniawki mogą powstać po spożyciu ostrych pokarmów lub pojawić się na skutek niedoboru witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego. W grupie ryzyka znajdują się także osoby z uszkodzoną lub niestabilną protezą, dlatego tak ważne jest prawidłowe użytkowanie protezy oraz dbanie o higienę jamy ustnej.