Zgaga, pieczenie w przełyku, nudności czy bolesne połykanie – to mogą być objawy refluksu żołądkowo – przełykowego. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy i przykre dolegliwości zrzucamy na karb zwykłej infekcji. Przedstawiamy częste i rzadziej spotykane objawy tej choroby, które pozwolą Ci zdiagnozować refluks żołądkowo – przełykowy i skutecznie go wyleczyć.
Jeżeli odczuwamy pieczenie w przełyku to nie koniecznie jest to objaw typowej infekcji. Powodem może być refluks żołądkowo-przełykowy, któremu sprzyjają: niehigieniczny tryb życia (np. otyłość), palenie papierosów, alkohol, spożywanie tłustych oraz pikantnych potraw czy też noszenie obcisłej odzieży. Mogą go wywołać też urazy klatki piersiowej czy przyjmowanie leków, które obniżają ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku. Podłoża refleksu żołądkowego-przełykowego należy szukać czasem w poważniejszych chorobach takich jak: cukrzyca czy zaburzenia hormonalne.
Poznajmy objawy, by móc zdiagnozować refluks żołądkowo-przełykowy
Jednym z podstawowych objawów jest pieczenie w przełyku, które jest naprawdę nieprzyjemne. Dodatkowo może towarzyszyć mu zgaga lub uczucie goryczy oraz kwasu w jamie ustnej. Pojawia się także palący ból w nadbrzuszu lub za mostkiem. Przy tej przypadłości pojawiają się nudności, wymioty, bolesne połykanie oraz „kwaśne” odbijanie. Zmorą tej choroby u pacjentów są trudności w przełykaniu oraz pojawianie się krwawień z przełyku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że refluks żołądkowo-przełykowy może przyczynić się do podrażnienia dróg oddechowych, strun głosowych lub powikłań płucnych. U niektórych pacjentów ze stwierdzonym refluksem występują mniej typowe objawy. Są to bóle w klatce piersiowej, chrypka, napadowy kaszel, objawy astmy oskrzelowej czy bóle gardła.
Jak skutecznie leczyć refluks żołądkowo-przełykowy?
Lekarz – gastrolog przepisuje leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego lub leki, które mają na celu zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Inne podane medykamenty mają za zadanie łagodzić objawy refluksu – np. leki alkalizujące. Ważnym badaniem przy diagnozowaniu choroby jest gastroskopia, która polega na wsunięciu giętkiego aparatu do gardła, żołądka i dwunastnicy. W czasie badania pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Dzięki temu można potwierdzić diagnozę oraz przepisać odpowiednie leki.
Refluks u niemowląt objawia się głównie ulewaniem pokarmu. Leczenie opiera się na trzymaniu dziecka po karmieniu w pozycji pionowej i układaniu go w pozycji leżącej na boczku. Często refluks przybiera groźną formę – zapalenia oskrzeli, wymiotów barwionych krwią lub żółcią. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.