Biegunki – częsta zmora maluszka. Jak skutecznie zapobiec biegunce u dziecka?

0
1220

U dzieci karmionych piersią możemy mówić o biegunce w przypadku, kiedy stolce mają bardziej wodnistą konsystencję, zawierają domieszkę śluzu lub krwi czy też cechuje je specyficzny zapach. Jeśli Twoje dziecko karmione jest butelką niepokój powinna wzbudzić zwiększona częstotliwość stolców oraz patologiczna zawartość taka jak: śluz, krew, ropa oraz niestrawione resztki pokarmu. Poznajmy sprawdzone sposoby na radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością, która może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia.

Nie ma chyba rodzica, który nie walczyłby z tą częstą dolegliwością u swojego dziecka. Każdy rodzic od razu jest w stanie rozpoznać objawy biegunki u swojego dziecka, trudniej jest poznać ich przyczynę. Biegunki mogą być spowodowane wirusami, rotawirusami, bakteriami takimi jak gronkowce, pałeczki Salmonelli lub E.coli czy też pasożytami pokroju: owsików czy glisty ludzkiej. Częstą przyczyną biegunek jest spożycie nieświeżego pokarmu, ząbkowanie czy stosowanie antybiotyków, które zaburzają równowagę mikrobiologiczną w jelitach. Nie każdy wie, że powodem biegunki mogą być choroby przewlekłe np. mukowiscydoza oraz nieprawidłowe wykształcenie jelita grubego. Jeśli biegunki powracają często u naszych pociech powinniśmy przebadać nasze dzieci pod kątem przewlekłych chorób.

Jak zapobiec biegunce u dziecka – poznaj kilka ważnych rad

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nie było narażone na biegunkę to powinieneś przestrzegać zasad higieny – myj ręce przed karmieniem i kontaktem z dzieckiem. Ważnym aspektem jest bezpieczne przechowywanie jedzenia, tak, by nie narażać swojego malucha na spożywanie zepsutego pokarmu. Przed, w trakcie i po antybiotykoterapii dawaj dziecku dobry probiotyk z przebadanym klinicznie szczepem bakteryjnym, adekwatnym do leczenia biegunki. Probiotyk pozwoli przywrócić równowagę mikroflory bakteryjnyej oraz wprowadzi do jelit dobroczynne bakterie. Jeżeli planujesz posłać dziecko do żłobka lub przedszkola warto zastanowić się nad zaszczepieniem go na rotawirusy.

Biegunkę, jeśli nie jest przewlekła, można leczyć domowymi sposobami, np. wprowadzeniem do diety suszonych, czarnych jagód. Można zrobić na ich bazie herbatkę, która dzięki zawartości garbników przyczyni się do złagodzenia rozwolnienia czy biegunki. Sposoby stosowane przez nasze babcie to podawanie surowych jabłek ze skórką, które mają dobroczynne właściwości dzięki zawartości pektyny. Prym w domowych sposobach na biegunkę wiedzie także doskonale znana marchwianka. Można ją łatwo przyrządzić gotując 50 dag obranej marchwi przez 1,5 godziny w litrze wody. Należy do niej dodać łyżeczkę soli, a potem zmiksować i zupa gotowa jest do podania. Zbawienny wpływ na biegunkę mają też ziarna kakaowe, zawarte w czekoladzie, jagody, napar z piołunu i korzeń z lukrecji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here