Jad pszczeli większości ludzi kojarzy się niezbyt przyjemnie. Jad pszczeli może mieć jednak pozytywne zastosowanie w medycynie.Wytwarzany jest przez gruczoły znajdujące się na odwłokach pszczół robotnic. Ma szerokie zastosowanie w lecznictwie – począwszy od leczenia reumatyzmu, poprzez nerwobóle aż po leczenie chorób układu nerwowego.
Właściwości zdrowotne
Wykorzystuje się go przy wielu problemach z układem kostnym oraz ruchowym np. reumatyzm, artretyzm. Stosuje się go także przy zapaleniu korzonków, podczas nerwobóli oraz łuszczycy czy egzemie. Pomaga leczyć migreny, nadciśnienie czy też astmę oskrzelową. Poza tym wspomaga ukrwienie, stymuluje nadnercza do produkcji większej ilości kortyzolu. Można go zatem stosować do walki z infekcjami. Wykorzystuje się go także do inhalacji, iniekcji. Ma korzystny wpływ w leczeniu dyskopatii oraz chorób układu nerwowego. Stosuje się go także na zwichnięcia oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Zamiast stosowania wyżej wspomnianych maści, istnieją inne metody leczenia pszczelim jadem np. kuracja użądleniowa, iniekcja, inhalacje i inne. Zanim zdecydujemy się na próbę rozwiązania swoich problemów zdrowotnych przy pomocy tego specyfiku, upewnijmy się, czy nie jesteśmy na niego uczuleni.
Największa aktywność wydzielnicza gruczołów jadowych ma miejsce 15-20 dnia życia owadów. Woreczek jadowy to ok 0,3 mg jadu. Z jednego takiego woreczka można uzyskać około 0,085 mg jadu.
Nie powinny przyjmować go osoby, posiadające nadwrażliwość na ten produkt. Kuracja jadem pszczelim powinna się odbyć pod okiem lekarza. Nie można go stosować u dzieci poniżej 5 lat oraz u osób powyżej 70 roku życia oraz u kobiet w ciąży. Leczenie jadem może odbyć się w sposób pośredni lub bezpośredni.
Bezpośredni polega na kontrolowanym żądleniu przez pszczoły dzięki specjalnym technikom np. medytacyjnym. Pośredni polega na robieniu zastrzyków z jadu pszczelego, stosowaniu maści, mazideł, emulsji oraz inhalacji z jadu pszczelego.