Twoje dziecko boli gardło? To może być przewlekłe zapalenie gardła

0
1627

Jeżeli ból gardła, trudności w przełykaniu czy uczucie suchości utrzymują się przez kilka tygodni to znaczy, że Twoje dziecko może zmagać się z przewlekłym zapaleniem gardła. Poznaj sposoby leczenia tej przypadłości, którą wywołuje m.in. suchość błon śluzowych. 

Zapalenie gardła nie zawsze można pokonać szybko, łatwo i przyjemnie. Jeśli Twoje dziecko ma zaczerwienione gardło, towarzyszy mu uczucie suchości, ma suchy kaszel i trudności w przełykaniu śliny lub ma poczucie obcego ciała w gardle to może znaczyć, że cierpi na przewlekłe zapalenie gardła. Znakiem rozpoznawczym przewlekłego zapalenia gardła jest fakt, że utrzymuje się u maluszka przez parę tygodni. Tej dolegliwości nigdy nie towarzyszy gorączka.

Co wywołuje przewlekle zapalenie gardła?

Przyczyn jest wiele. Najczęstsze z nich to przebywanie w zbyt suchym powietrzu – np. w komunikacji miejskiej lub w klimatyzowanym samochodzie. Wówczas nasze błony śluzowe są słabo nawilżone i nie wytwarzają wystarczającej ilości śluzu. U przyczyn niedostatecznego wytwarzania śluzu leżą często choroby takie jak cukrzyca czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie gardła?

Leczenie przewlekłego zapalenia gardła można leczyć wielotorowo. Ważna jest przyczyna, jaka je wywołuje. W przypadku refluksu należy przyjmować leki na refluks, w przypadku alergii – na alergię. Przy tej drugiej dolegliwości stosujmy inhalacje parowe w misce lub gorące kąpiele z parą wodną, które złagodzą jej objawy. Cenne w leczeniu przewlekłego zapalenia gardła są olejki eteryczne – na bazie tymianku czy lawendy oraz napary z szałwii i rumianku.  Niezbędne jest picie dużej ilości płynów dziennie (minimum 2 litry), co przekłada się na nawilżenie błon śluzowych. Stosując sprawdzone produkty z apteki np. tabletki do ssania z kwasem hialuronowym mamy większe szanse na powrót do zdrowia, ponieważ łagodzą one przykre dolegliwości przewlekłego zapalenia gardła. Zbawienna bywa czarna herbata, która ma właściwości rozgrzewające.

Czasem przyczyną przewlekłego zapalenia gardła może być spadek odporności lub uszkodzenie błony śluzowej. Często odpowiedzialne za nie są przewlekłe choroby – białaczka, chłoniak, ziarnica czy AIDS.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here