Czym są wrzody żołądka?

0
1795

Wrzody żołądka wywoływane są przez bakterię Helicobacter pylori. Objawy tej choroby to m.in. ból żołądka, wzdęcia, nudności czy nawet krwawienie z przewodu pokarmowego. Poznajmy przyczyny i objawy choroby wrzodowej.

Wrzód trawienny to ograniczony ubytek błony śluzowej, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica. Wrzody najczęściej powstają w opuszce dwunastnicy oraz żołądku, rzadziej w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy[1]. Przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest zakażenie drogą pokarmową przez chorego bakterią Helicobacter pylori. Ta bakteria stanowi przyczynę aż 70% wrzodów żołądka i 75-90% wrzodów dwunastnicy. Są to najczęściej występujące choroby układu pokarmowego. Często występują rodzinnie – jest duża szansa, że będziemy je mieli, jeśli ktoś z naszych bliskich borykał się z tą przypadłością.

Poznajmy objawy wrzodów

Pacjentowi towarzyszy zestaw objawów takich jak: wzdęcia, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, ból żołądka, ból zbliżony do gniecenia lub silnego głodu. Może występować także ból żołądka w nocy. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? W momencie odczuwania silnego bólu żołądka, któremu towarzyszy uczucie ścisku. Drugim powodem są objawy wstrząsu czy smoliste stolce. Inną przyczyną, która powinna nas skłonić do wizyty lekarskiej są wymioty krwawą treścią.

Jak leczyć chorobę wrzodową?

Przed leczeniem dochodzi do badania endoskopowego – czyli gastroskopii. Pozwala to na ustalenie czy w żołądku znajduje się bakteria Helicobacter pylori. Później następuje usunięcie zakażenia Helicobacter pylori poprzez antybiotyki oraz leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego. Czasem w leczeniu wykorzystuje się blokery receptorów histaminowych H2 czy też inhibitory pompy protonowej. Można stosować także leki dostępne bez recepty, które przynoszą ulgę. Ich działanie polega na zobojętnianiu soku żołądkowego. Jeśli zaniedbamy chorobę wrzodową może to doprowadzić do powikłań jak: silny krwotok wewnętrzny, krwawienie przewlekłe.

 

[1] https://gastrologia.mp.pl/choroby/zoladek/63409,choroba-wrzodowa-zoladka-i-dwunastnicy (dostęp. 14.03. 18 r. godz. 10:26).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here