Co to jest choroba bostońska?

0
2847

Choroba bostońska to choroba zakaźna zaliczana do grypy chorób brudnych rąk, która bardzo często występuje w żłobkach i przedszkolach. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową i wywołuje owrzodzenia oraz pęcherzyki, które bardzo często są mylone z ospą. Dowiedz się więcej na temat choroby bostońskiej, by nie popełnić tego błędu i podjąć stosowne leczenie.

Czym jest choroba bostońska?

Choroba bostońska (inaczej wysypka bostońska) wywoływana jest przez wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów, B3 oraz enterowirus 71 (EV 71). Jest to plaga żłobków i przedszkoli, ponieważ rozprzestrzenianiu wirusa sprzyjają duże skupiska ludzkie. Wirus przenosi się na skutek kontaktu z wydzielinami zakażonego lub może być przenoszony przez bezobjawowego nosiciela. Roznosi się drogą kropelkową. Nazywa się ją także wysypką pęcherzykową, enterowirusowym zapaleniem jamy ustnej czy chorobą ręki, stopy i ust. Co ważne, najwięcej zakażonych znajdujemy u dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Choroba trwa ok. 10 dni i ma łagodny przebieg. U dorosłych może nieść ze sobą powikłania neurologiczne oraz kardiologiczne.

Nie można mylić choroby bostońskiej z ospą. Ta pierwsza cechuje się wykwitami w obrębie stóp, dłoni i jamy ustnej. Ospa zaś charakteryzuje się pęcherzykami na twarzy, skórze głowy, kończynach czy tułowiu. Warto pamiętać, że wirus wywołujący chorobę bostońską bardzo łatwo się rozprzestrzenia i jest zaliczany do tzw. chorób brudnych rąk. Co sprzyja zarażeniu? Nieprzestrzeganie zasad higieny – czyli np. nieprawidłowe oraz niedokładne mycie dłoni. Jeżeli w przedszkolu lub szkole panuje epidemia bostonki, zwróć szczególną uwagę na to, by Twoje dziecko myło ręce kilka razy dziennie.

Jak leczyć bostonkę u dziecka?

Jeżeli wystąpi gorączka, musimy podjąć leczenie objawowe. Jeżeli nie masz pewności, że to bostonka – nie stosuj ibuprofenu. Bezpieczniejszy będzie paracetamol, który pozwoli Ci uchronić dziecko przed powikłaniami. Podczas bostonki nie stosuje się antybiotyków.

Często podczas tej choroby pojawia się ból gardła. Warto stosować wówczas tabletki do ssania z kwasem hialuronowym, które złagodzą objawy np. Cevitt gardło. Powodem tego stanu rzeczy jest pojawienie się pęcherzyków w jamie ustnej, które pękając powodując ból i nadżerki. Innym, bardziej domowym sposobem łagodzenia objawów jest podawanie dziecku schłodzonej wody do picia.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here