Co to jest Alergiczne zapalenie krtani?

0
5397

Poznajmy możliwe przyczyny alergicznego zapalenia krtani, które pomogą Wam je zdiagnozować. Do najczęstszych objawów alergicznego zapalenia krtani należą:  zachrypnięty głos, podrażnienie gardła, chrypka, częste odchrząkiwanie, trudności z połykaniem. 

Związek z alergią

Często to właśnie alergeny mogą wywołać obrzęk krtani, co przekłada się na poważne dolegliwości – np. kłopoty z mówieniem. Odpowiedzialne za zapalenie krtani są alergeny wziewne, które przedostają się do organizmu przez drogi oddechowe. Alergie często wywoływane są przez pleśnie, kurz czy alergeny pochodzenia zwierzęcego.

Jakie są objawy alergicznego zapalenia krtani?

Najbardziej typowy jest zachrypnięty głos, jego zmęczenie lub łamanie. Występuje także podrażnienie gardła, chrypka, częste odchrząkiwanie, trudności z połykaniem.Do typowych objawów zapalenia krtani bardzo zalicza się –  zachrypnięty, szorstki głos. Czasami możliwa jest nawet utrata głosu lub jego szybkie męczenie się i łamanie. Innymi objawami są: gęsta wydzielina w drogach oddechowych, podrażnienie gardła, ciągła potrzeba odchrząkiwania, kaszel, trudności z połykaniem. Te objawy u Ciebie lub Twojego dziecka często można pomylić z objawami infekcji wirusowej czy wziąć je za skutki nadużywania głosu – co jest szczególnie częste u wokalistów, nauczycieli, coachów etc. Podobne objawy ma także choroba refluksowa przełyku oraz nadmierne palenie papierosów i stosowania wziewnych sterydów np. przy astmie. Dlatego jeśli zaobserwujesz te objawy u siebie lub dziecka skontaktuj się z lekarzem, który postawi profesjonalną diagnozę.

Leczenie domowymi sposobami

Zapalenie krtani powinno być potwierdzone diagnostyką, które potwierdzi lub wykluczy alergiczne podłoże przypadłości. Na te testy zwykle kieruje się osoby, u których stwierdzono alergie pokarmowe AZS. Alergiczne zapalenie krtani można leczyć lub obniżać jego skutki za pomocą domowych sposobów. Będzie to oszczędzanie głosu oraz picie dużej ilości napojów, które mają za zadanie nawilżanie błony śluzowej gardła. Warto pożegnać się z papierosami – unikajmy towarzystwa palących, nawet jeśli sami nie palimy.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here