Jak rozpoznać i leczyć pleśniawki u niemowlaka oraz dziecka?

0
16283

Jeżeli niepokoją nas białe plamki w buzi naszego malucha, przypominające wyglądem resztki mleka, może to być objaw pleśniawek. Powstają one na skutek zakażenia grzybem Monilla albicans. Nieleczone mogą mieć przykre konsekwencje dla Twojego dziecka. Poznajmy więcej informacji na temat pleśniawek i dowiedzmy się jak je leczyć.

Jakie są przyczyny pleśniawek u niemowlaka i dziecka?

U niemowląt mogą pojawić się 5-6 tygodni po porodzie. Często są wywołane niewyleczoną infekcją grzybiczą mamy, którą zaraża swoje dziecko podczas porodu. To jedna z możliwości. Często pojawiają się też w 2-3 miesiącu na skutek zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej. Dochodzi do tego w warunkach obniżonej odporności, po antybiotykoterapii oraz kiedy, nie przestrzegamy higieny osobistej.

Jak leczyć pleśniawki?

Należy skonsultować się z lekarzem w tej kwestii. Często przepisuje on antyseptyczne leki oraz antyseptyczne produkty, podając zalecaną dawkę. Zakrapia się je dziecku do buzi lub za pomocą patyczka kosmetycznego smaruje pleśniawki. Pamiętaj, by ich nie oderwać bo spowoduje to krwawienie i tym samym ból maluszka. Objawami pleśniawek u niemowlaków są często ból, utrudnione ssanie z piersi matki, apatia czy rozdrażnienie. Musimy działać szybko, by pleśniawki nie rozprzestrzeniły się na całą jamę ustną, tworząc kremowy kożuch. Przepisane leki powinno stosować się także u matki – można nimi posmarować brodawki sutkowe, by zapobiec przeniesieniu infekcji z powrotem. Ważna jest sterylizacja butelek i smoczków dziecka.

Jeśli choroba powraca stosujmy się do poniższych zasad. Dbajmy o higienę – to jej brak sprzyja powstawaniu pleśniawek. Myjmy dziecku ręce oraz sami o tym pamiętajmy, ponieważ brak higieny może doprowadzić do nawrotu. Matki karmiące winny myć sutki przed i po karmieniu lub wyparzać butelki oraz smoczki, jeśli dziecko jest na sztucznym pokarmie. Przy antybiotykoterapii wspomagajmy terapię sprawdzonymi produktami – probiotykami z przebadanymi szczepami dobroczynnych bakterii – to pomoże ochronić je przed infekcją.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here