4 popularne przyczyny pieczenia w gardle

0
1395

Poznajmy 4 najważniejsze przyczyny odpowiedzialne za pieczenie w gardle: angina, infekcje wirusowe, mononukleoza zakaźną, refluks żołądkowo-przełykowy. Wiecie czym są i jakie niebezpieczeństwa z sobą niosą?

  1. Angina

Angina najczęściej wywoływana jest przez drobnoustroje – paciorkowce. Inaczej zapalenie migdałków to stan zapalny skupiska tkanki limfatycznej, uplasowanej w gardle, który obawia się gorączką z dreszczami, zaczerwienieniem gardła, pieczeniem w gardle czy bólem podczas przełykania. Ponadto język posiada charakterystyczny nalot, a choremu towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie anginy odbywa się za pomocą antybiotyku. Najczęściej stosuje się fenoksymetylpenicylinę. W razie chronicznej anginy dokonuje się usunięcia migdałków podniebiennych.

  1. Pieczenie w gardle a infekcje wirusowe

Bardzo często pieczenie w gardle wywołane jest przez infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. Kiedy możemy mówić o wirusowym podłożu? Kiedy odczuwamy ból podczas przełykania, kiedy odkrztuszamy plwocinę oraz męczą nas napady kaszlu. Inne objawy to swędzenie, drapanie bądź pieczenie, które powoduje dyskomfort w gardle. Infekcja wirusowa cechuje się brakiem nalotu na migdałkach oraz słabą gorączką, która szybko przechodzi. Ważne jest, że kiedy dopadło nas wirusowe zapalenie gardła nie możemy za żadne skarby stosować antybiotyków – one leczą tylko bakterie. Oprócz stosowania produktów i leków możemy wspomagać się piciem mleka z miodem i czosnkiem, gorącymi okładami na szyję oraz płukankami.

  1. Mononukleoza zakaźna – co to takiego?

Wywołana jest wirusem Epsteina-Barr, który atakuje dzieci. Objawy to: wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne szyi, obrzmiałe migdałki z nalotem, zaczerwienie śluzówki oraz złe samopoczucie. Jak nie pomylić objawów z anginą? Często pacjent nie reaguje na lekarstwa. Aby potwierdzić tego wirusa należy skonsultować się z lekarzem.

  1. Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy powstaje wówczas, kiedy treść żołądkowa przenika do przełyku. Powodem tego jest nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Ta przypadłość objawia się zgagą, pieczeniem w gardle, nieprzyjemnym uczuciem odbijania i cofania się treści żołądkowej do przełyku, suchym kaszlem oraz bólem w klatce piersiowej etc.

Jeśli pojawi się krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, utrata masy ciała czy bolesne przełykanie to powinniśmy udać się natychmiast do lekarza. Przyczynami pieczenia w gardle na skutek refluksu żołądkowego – przełykowego jest otyłość, alkohol, spożywanie kawy czy czekolady. Często ta przypadłość rozwija się u cukrzyków oraz podczas zaburzeń hormonalnych etc.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here